Úvod Z DOMOVA Maloletí Rómovia v Richnave brutálne napadli staršiu pani, je vo vážnom stave 

Maloletí Rómovia v Richnave brutálne napadli staršiu pani, je vo vážnom stave 

Miesto útoku. (Foto: archív)

Ešte neutíchli búrlivé reakcie po šokujúcej bitke vo Važci a obyvatelia Slovenska sú svedkami ďalšieho aktu surového násilia, tentokrát zo strany školopovinných detí z rómskej osady v Richnave pri Krompachoch. O prípade informoval ako prvý regionálny redaktor TV JOJ Matúš Gavlák na sociálnej sieti.

Podľa dostupných informácií mala v stredu večer skupina detí s úmyslom krádeže napadnúť staršiu ženu v Richnave, ktorá po ich útoku skončila s vážnymi zraneniami v nemocnici. Podľa TV Joj na bezbrannú obeť zaútočili „štyria školopovinní osadníci“, pričom staršiu pani mali v úmysle „zrejme okradnúť“.

Pre štyroch maloletých útočníkov to bol podľa televízie už štvrtý kriminálny čin za posledné týždne. Polícia páchateľov zadržala a informovala, že hlavný aktér už je obvinený.

„Partia štyroch maloletých osôb brutálne napadla staršiu pani. Rýchlym zásahom polície boli všetky osoby bezprostredne po skutku zadržané. Polícia na prípade pracuje, správu budeme aktualizovať,“ uviedli na sociálnej sieti.

Polícia neskôr doplnila, že brutálny útok majú na svedomí deti. „13-ročný Erik ženu sotil a tá spadla. Potom ju 14-ročný Jaroslav sotil, poskákal jej po ruke, a žena následne spadla z mosta z trojmetrovej výšky. Páchateľ potom poskákal po ležiacom tele a spoločne ju okradli.

Ušli, no vzápätí sa ešte vrátili, či náhodou ešte niečo nezabudli. Učebnicový príklad brutality,“ popisuje útok polícia a dodáva, že v tomto prípade boli u štyroch osôb obmedzená osobná sloboda. Jeden z útočníkov bol obvinený s podnetom na väzbu.

Košická krajská hovorkyňa polície Lenka Ivanová pre agentúru SITA dodala, že  podľa predbežného vyjadrenia lekárov boli žene spôsobené ťažké zranenia, z ktorých sa bude liečiť minimálne 42 dní.

Vzhľadom na rozsah týchto zranení a závažnosť tohto brutálneho činu, prípad prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, ktorý 14-ročného Jaroslava, hlavného aktéra, obvinil z obzvlášť závažného zločinu lúpeže.

Spracovaný bude aj podnet na jeho vzatie do väzby. Trestná sadzba v takomto prípade je 10 až 15 rokov, u mladistvých sa znižuje na polovicu. Obvinený mladík sa aj napriek svojmu nízkemu veku už v minulosti dopustil trestnej činnosti.

Polícia bude zároveň skúmať aj prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť rodičov pre podozrenie z trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Jaroslavovi maloletí spolupáchatelia boli po vykonaní procesných úkonov prepustení.

Rómska osada v Richnave. (Foto: archív)