Úvod ZO ZAHRANIČIA Mám na tento úrad vek, hovorí 78-ročný Van der Bellen. Chce byť...

Mám na tento úrad vek, hovorí 78-ročný Van der Bellen. Chce byť znovu rakúskym prezidentom

Alexander Van der Bellen. (Foto: archív)

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen vyhlásil, že jeho vysoký vek ho predurčuje na znovuzvolenie v tohtoročných prezidentských voľbách. V tejto súvislosti dodal, že dlhoročná prax je dôležitou kvalifikáciou na vykonávanie prezidentského úradu v ťažkých časoch.

„Mám na tento úrad vek,“ povedal vo Viedni 78-ročný prezident. Van der Bellen pripomenul aféru na Ibize, v ktorej figurovali vysokopostavení členovia rakúskej vlasteneckej Strany slobody (FPÖ). Tí v letovisku diskutovali o nezákonných obchodoch v prospech strany.

Rakúsky prezident poukázal aj na pandémiu koronavírusu a vojnu na Ukrajine a dodal, že nemožno očakávať, že kríza sa čoskoro skončí. Van der Bellen zároveň vyzval Rakúšanov, aby bránili demokraciu. „Pozor na všetkých, ktorí majú jednoduché recepty,“ dodal.

Bývalý šéf rakúskych Zelených môže rátať so širokou podporou strán zastúpených v rakúskom zákonodarnom zbore. Iba FPÖ plánuje postaviť kandidáta, ktorý vyzve súčasnú hlavu štátu na súboj o post. Prezidentské voľby sa budú v Rakúsku konať koncom roka.