Úvod Z DOMOVA Mamojka sa vzdal funkcie sudcu ÚS SR. Podľa Podmanického má odísť aj...

Mamojka sa vzdal funkcie sudcu ÚS SR. Podľa Podmanického má odísť aj Sulík

Mojmír Mamojka. (Foto: archív)

Sudca Ústavného súdu (ÚS) SR Mojmír Mamojka sa vzdal svojej funkcie. „Funkcia sudcu ústavného súdu v tomto prípade zaniká 30. mája 2020,“oznámil novinárom predseda ÚS Ivan Fiačan. Predseda ÚS zvažoval, či podá alebo nepodá návrh na začatie disciplinárneho konania proti Mamojkovi v súvislosti s medializovanými informáciami o jeho sporných kontaktoch s obžalovaným Mariánom Kočnerom.

Fiačan konštatoval, že dôsledne a komplexne preveroval, či na tento krok existujú dostatočné dôvody. Aktuálne čakal aj na ďalšie informácie od orgánov činných v trestnom konaní. Proces preverovania podľa jeho slov nebol dosiaľ ukončený a aktuálne už ani nemá zmysel. Mamojkovo slobodné rozhodnutie rešpektuje.

„Jedna vec je, ako sa vzhľadom na tieto medializované informácie môže pôsobenie sudcu Mamojku javiť v očiach verejnosti. Druhá vec je, že v súvislosti s rozhodovacou činnosťou sudcu Mamojku som nezistil nijaké pochybenia. Sudca Mamojka v rámci svojej rozhodovacej činnosti dodržiaval svoj sľub sudcu ústavného súdu, svoju funkciu vykonával vysoko profesionálne a odborne,“ konštatoval Fiačan.

V januári na súde v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka vypovedal o Mamojkovi bývalý siskár, exnovinár a svedok Peter Tóth. Tvrdil, že sa s ním stretol v lete 2018 a odovzdal mu obálku s podaním na Ústavný súd SR na podnet Mariána Kočnera.

Sudca to v reakcii odmietol, pričom argumentoval aj tým, že senát ÚS, ktorého bol členom, v septembri 2018 odmietol ako zjavne neopodstatnenú sťažnosť Mariána Kočnera týkajúcu sa jeho väzby.

Denník N s odvolaním sa na policajné odpočúvanie informoval, že Kočner si s Mamojkom písal v júni 2018. Podľa správ z Threemy Mariána Kočnera sa podnikateľ mal pripravovať na stretnutie s Mamojkom na 14. júna 2018. Kočnera zadržala polícia 20. júna 2018.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová víta, že sa ústavný sudca Mojmír Mamojka vzdal svojej funkcie. Rozhodnutie Mamojku ju neprekvapilo. Uviedla to v stredu pred vypočutím si správy o činnosti verejnej ochrankyne práv za rok 2019 v parlamente.

Hlava štátu si myslí, že je v záujme všetkých, aby bol nový ústavný sudca zvolený čo najskôr. „Napriek tomu, že parlament má teraz intenzívny program, tak si do svojich priorít zahrnie aj túto prioritu.

Je dobré, aby Ústavný súd (ÚS) SR fungoval v plnom zložení,“ uviedla Čaputová. Je zároveň rada, že rozhodnutie v stredu z Mamojkovej strany padlo. „Je to v prospech dôveryhodnosti justície,“ podotkla prezidentka.

Kontakty Mojmíra Mamojku by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga v reakcii na Mamojkove vzdanie sa funkcie.

Mojmír Mamojka a bývalý prezident SR Andrej Kiska počas vymenovania sudcov Ústavného súdu SR. (Foto: archív)

„Nebudem skrývať, že som rád, že Mojmír Mamojka končí ako sudca Ústavného súdu. Opakovane som upozorňoval, že vzbudzoval vážne pochybnosti o svojej nezávislosti a nestrannosti a musí z Ústavného súdu SR preč,“ uviedol Šeliga.

„Od Mamojku sa zrejme vysvetlenia nikdy nedočkáme, ale budeme ho naďalej požadovať. Jeho kontakty by teraz mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Ak teda neodpovie verejnosti, polícii odpovedať musí,“ hovorí Šeliga. Podpredseda NR SR dodal, že ak boli medzi Kočnerom a Mamojkom kontakty, je oprávnené sa pýtať, či ich obžalovaný z vraždy novinára niekedy v minulosti naozaj nevyužil.

Poslanca parlamentu a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica prekvapilo, že Mojmír Mamojka sa vzdal funkcie ústavného sudcu. Jeho osobné rozhodnutie rešpektuje. „Sú ľudia, ktorí znesú väčší verejný tlak, sú ľudia, ktorí znesú menší verejný tlak, ja to nebudem hodnotiť,“ uviedol Fico. Podotkol tiež, že parlament teraz čaká „náročná tortúra“ voľby ďalšieho sudcu na Ústavný súd SR.

Ak skončil Mamojka vo funkcii ústavného sudcu pre kontakty s Mariánom Kočnerom, potom by mal predseda SaS Richard Sulík odstúpiť nielen z funkcie ministra, ale celkovo sa stiahnuť z politiky,“ vyhlásil poslanec NR SR Smeru-SD Ján Podmanický. Pripomenul, že Sulík sa s obžalovaným podnikateľom stretol na raňajkách 11-krát.