Úvod Z DOMOVA Marček dostal 23 rokov za vraždu Kuciaka, Kušnírovej a Molnára. Prokurátor sa...

Marček dostal 23 rokov za vraždu Kuciaka, Kušnírovej a Molnára. Prokurátor sa odvolal

Miroslav Marček. (Foto: archív)

Senát Špecializovaného trestného súdu odsúdil Miroslava Marčeka na 23-ročný trest odňatia slobody v maximálnom stupni stráženia za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Pristúpil tak k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd.

Na začiatku zdôvodnenia vymenovávala predsedníčka senátu okolnosti, ktoré viedli k samotnému odsúdeniu. „Zavraždil dvoch ľudí vo veku 27 rokov. Boli to ľudia hodnotní. Išlo o ľudí, ktorí mali život pred sebou,“ uviedla na margo zavraždenej dvojice.

Pri Molnárovi nezabudla dodať, že v snahe o jeho olúpenie neurobil Miroslav Marček nijaký krok smerujúci k tomu, aby ho nezavraždil a okradol napríklad v čase, keď nebude doma.

Osobitne sa sudkyňa zastavila pri vražde Kušnírovej, na ktorú Miroslav Marček nedostal objednávku. „Súd videl brutálnosť, neľudskosť, chladnokrvnosť pri zavraždení Kušnírovej,“ konštatovala Sabová v zdôvodnení rozsudku.

Doplnila, že Miroslav Marček neurobil nič preto aby pred Kušnírovou zatajil svoju identitu napríklad nasadením si kukly. „Keď sa tam vyskytla, tak chladnokrvne zavraždil aj túto ženu. Mohol predvídať, že tam bola,“ reagovala Sabová na priebeh skutku z Veľkej Mače.

Predsedníčka vo svojom zdôvodnení myslela aj následok, ktorý bol konaním Miroslava Marček spôsobený. Na margo zavraždeného novinára uviedla, že „chcel Slovensko očistiť od prevládajúcej korupcie“. Miroslav Marček podľa senátu tak konal priamo, v úmysle a s vopred uváženou pohnútkou.

Na druhej strane však pri pristúpení na mimoriadne zníženie trestu myslela na to, že Miroslav Marček spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní. Doplnila tiež, že 23-ročný trest spôsobí, že bude pustený na slobodu krátko pred šesťdesiatkou.

Počas znaleckého výsluchu znalec z oblasti psychológie konštatoval, že po veku 50 rokov sa agresivita u obžalovaného môže znižovať. Prihliadala aj na slová znalca o tom, že agresivita nie je dominantnou vlastnosťou Miroslava Marčeka.

Foto: Pavel Kapusta

Súd okrem 23-ročného trestu priznal poškodeným nemajetkovú ujmu. Rodine Kuciakovcom dokopy 140.000 eur, Zlatici Kušnírovej 70.000 eur a pozostalým po Molnárovi, ktorého zastrelil v roku 2016, 40.000 eur.

Sabová sa počas čítania skutkovej vety plne pridržala obžalobnej verzie o objednávke vraždy zo strany Mariána Kočnera a sprostredkovania cez Alenu Zsuzsovú. Predsedníčka senátu však ostatných obžalovaných nemenovala. Marián Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó sú z vraždy novinára naďalej obžalovaní.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký podáva odvolanie proti rozsudku nad Miroslavom Marčekom Toho odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.