Úvod Politika Marek Trubač: Zuzane Čaputovej sa v 45-ke skončil súkromný život

Marek Trubač: Zuzane Čaputovej sa v 45-ke skončil súkromný život

Foto: archív

Dňom inaugurácie sa prezidentke Zuzane Čaputovej zabuchli dvere jej doterajšieho života a už nikdy nebude žiť úplne slobodne a podľa svojich predstáv. Dvadsaťštyri hodín denne sprevádzaná všadeprítomnou ochrankou a prideleným vozidlom s vodičom – ochrancom. Ani odchodom z Prezidentského paláca sa nič neskončí: po uplynutí mandátu bude doživotne chránenou osobou ako prezidentka mimo funkcie, bývalá hlava štátu.

Pre portál napalete.sk to uviedol odborník na protokol a etiketu Marek Trubač. Bývalý televízny moderátor bol desať rokov hovorcom prezidenta Ivana Gašparoviča a dôverne pozná život hlavy štátu v Prezidentskom paláci i mimo neho. “Z osoby XY sa v momente zvolenia stala hlava štátu a istým spôsobom aj ‘verejný majetok’.

Z bežnej občianky, zvyknutej na svoje súkromie, je odrazu verejný činiteľ, ktorého každý pozná. Jej portrét visí vo verejných budovách a školách, je zobrazená na poštových známkach.

Dá sa to zhrnúť tak, že Zuzane Čaputovej sa v 45. roku života, teda relatívne ešte v mladom veku, skončil súkromný život. Stratila súkromnú identitu, tá je už len verejná – či bude v lete dovolenkovať na pláži, alebo si len odskočí na toaletu. Doma síce má aké-také súkromie, ale pred dverami ju stráži ochranka.

Pred jej domom v Pezinku nainštalovali unimobunku – strážny checkpoint, z ktorého je prezidentkine bydlisko non-stop monitorované. Samozrejme, strážená je aj v Prezidentskom paláci, a kamkoľvek ide, je pod drobnohľadom nielen svojej ochranky, ale aj verejnosti, médií a ľudí, ktorí sa či už v dobrom alebo v zlom zaujímajú o jej život alebo prácu,” hovorí Trubač.

Na otázku, či sa Čaputová môže dobrovoľne vzdať osobnej ochrany, Trubač odpovedal záporne. “Tým, že prezident je najvyšší ústavný post v Slovenskej republike, na rozdiel od predsedu parlamentu či premiéra alebo členov vlády, sa hlava štátu nemôže vzdať ochrany – na tzv. reverz ju nemôže zrušiť, má ju určenú zo zákona. Stráca dokonca aj možnosť šoférovať motorové vozidlo, lebo pri tom hrozí riziko ohrozenia prezidentkinho života a zdravia,” hovorí.

Dodáva, že aj po odchode z funkcie bude mať Čaputová stále pridelenú ochranku. Keďže však už bezpečnostné riziko bude menšie, ochranka bude menej početná a spred jej domu zmizne strážna búdka.

Ochrancovia spolu s vodičom ju však budú naďalej sprevádzať kamkoľvek pôjde – či si vybehne z domu na nákup alebo odcestuje na dovolenku do Chorvátska. Takto to bude fungovať až do konca jej života. Rovnaký režim ochrany sa v súčasnosti uplatňuje v prípade dvoch žijúcich slovenských exprezidentov Rudolfa Schustera a Ivana Gašparoviča.

Marek Trubač. (Foto: archív)