Úvod Zaujímavé Marhule patria k prírodným antidepresívam

Marhule patria k prírodným antidepresívam

Foto: archív

Pochádzajú z Číny, odkiaľ sa postupne rozšírili do celého sveta. Zastúpenie cenných látok je na také malé ovocie priam unikátne. Patria medzi najzdravšie potraviny na tanieri a pomôžu vám prekonať veľa zdravotných ťažkostí.

Marhule sa postarajú o dobré trávenie, podporia vašu snahu zbaviť sa prebytočných kilogramov, dokážu znížiť hladinu cholesterolu, odstránia stres, dodajú vám energiu a ešte vás aj omladia.

Okrem toho podporujú krvotvorbu a majú vysoký podiel draslíka, ktorý znižuje krvný tlak a prispieva k správnej funkcii srdca. Betakarotén vyživuje pokožku, vlasy aj nechty. Pravidelná konzumácia marhúľ je účinnou prevenciou onkologických ochorení a chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Veľké množstvo vitamínu B má blahodarný vplyv na nervovú sústavu, kyselina listová zasa znižuje riziko demencie a vzniku Alzheimerovej choroby. Marhule patria k prírodným antidepresívam.

O celý rad pozitívnych vplyvov marhúľ na ľudský organizmus sa starajú nielen vitamíny A, B, C, E a K, ale aj minerály ako železo, sodík, draslík, selén, vápnik, zinok, meď, fosfor, mangán a ďalšie nenasýtené mastné kyseliny. Zopár marhúľ je preto nielen ideálna desiata, ale vďaka ich sladkastej chuti i maškrta.

Pravidelnou konzumáciou marhúľ nielenže potešíte celý organizmus, no budete vyzerať krásne i navonok. Betakarotén omladzuje pokožku a v lete vám zabezpečí dlhotrvajúce opálenie.

Napriek sladkastej chuti sa marhúľ nemusíte obávať ani pri redukčných diétach. Obsahujú totiž pektín, látku s vysokou sýtiacou schopnosťou, ktorá podľa lekárskych výskumov pri pravidelnom konzumovaní redukuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.

Zdraviu prospešná je aj sušená forma tohto obľúbeného ovocia plného horčíka, pozitívne ovplyvňujúceho nervovú sústavu, a rovnako železa, čo ocenia predovšetkým ľudia trpiaci anémiou.

Marhule v hojnej miere využíva aj kozmetický priemysel. Čoraz väčšej pozornosti sa teší najmä marhuľový olej. Využíva sa predovšetkým ako účinná vlasová kúra, ktorá vyživí vysušené končeky vlasov a zmení ich na nepoznanie.