Úvod ZO ZAHRANIČIA Zacharovová: Ukrajina zabíjala civilistov americkými strelami na ruskom území

Zacharovová: Ukrajina zabíjala civilistov americkými strelami na ruskom území

Marija Zacharovová. (Foto: archív)

Rusko obvinilo Ukrajinu z použitia amerických striel HIMARS pri ostreľovaní civilných cieľov v ruskej Belgorodskej oblasti. Podľa Moskvy je Kyjev zodpovedný za smrť žien a detí. Obvinenia vyslovila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová na okraj ekonomického fóra v Petrohrade.

Uviedla, že úlomky rakiet HIMARS, ktoré USA poskytli Ukrajine, budú slúžiť ako dôkaz toho, čo sa stalo. Ukrajina ani Spojené štáty sa k týmto tvrdeniam bezprostredne nevyjadrili. USA minulý týždeň povolili Ukrajine použiť zbrane, ktoré jej dodali, na území Ruska.

Na toto povolenie sa však vzťahujú aj obmedzenia – ukrajinská armáda môže v rámci snahy odrážať ruské útoky zasahovať vojenské ciele v pohraničí Ruska, respektíve opätovať paľbu z Charkovskej oblasti, kde Moskva spustila začiatkom mája novú ofenzívu.

Povolením sa však podľa predstaviteľov Spojených štátov nemenia pravidlá, ktoré Ukrajine zakazujú používať americké rakety ATACMS dlhého dosahu a podobné strely na území Ruskej federácie.

Samotný Kyjev v reakcii na postupy ruských síl počas uplynulých týždňov požiadal Washington, aby zrušil obmedzenia týkajúce sa používania amerických zbraní. Terčom Ukrajiny sa tak teraz môžu stať ruské sily, muničné sklady či logistické uzly nachádzajúce sa na západe Ruska v pohraničí s Ukrajinou.