Úvod Politika Martvoň dal zapravdu Harabinovi: Šefčovič získal titul za zvláštnych okolností

Martvoň dal zapravdu Harabinovi: Šefčovič získal titul za zvláštnych okolností

Maroš Šefčovič. (Foto: archív)

Prezidentský kandidát Štefan Harabin nedávno upozornil na to, že titul JUDr., ktorý užíva podpredseda Európskej komisie a kandidát Smeru-SD na prezidenta Maroš Šefčovič nebol nadobudnutý štandardným spôsobom, na čo následne zareagoval Šefčovič a prezentoval sa dokumentmi, ktoré majú jeho nadobudnuté vzdelanie potvrdzovať.

K téme, ktorá sa cez víkend objavila aj vo veľkých diskusných reláciách, sa najnovšie vyjadril bývalý poslanec Smeru-SD Anton Martvoň, ktorý tiež pochybuje o platnosti Šefčovičovho titulu doktora práv.

Podľa vtedy účinného zákona č. 39/1980 Zb. o vysokých školách bolo možné udeľovať absolventom zahraničných vysokých škôl nostrifikácie a súčasne aj priznávať titul JUDr. iba do 9. mája 1990. Šefčovič však dostal záverečné vysvedčenie o skončení Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO) v Moskve až 13. júna 1990.

Nový zákon o vysokých školách č. 172/1990 Zb. nadobudol účinnosť od 1. júla 1990. Ten už dovoľoval iba priznanie titulu Mgr. Pritom v prechodných a záverečných ustanoveniach nového zákona nie je zmienka o tom, že by v medziobdobí bolo možné priznať titul JUDr.

Na MGIMO, odbor medzinárodných organizácií, jazyková kombinácia EN-FR-RU, Šefčovič študoval v rokoch 1985 – 1990. Témou jeho diplomovej práce bola úloha Medzinárodnej organizácie pre jadrovú energiu pre mierové využitie jadrovej energie a nešírenie jadrových zbraní. Na moskovskom inštitúte MGIMO študovali aj Eduard Kukan a Miroslav Lajčák. Obaja majú nostrifikované tituly na JUDr. pretože v rokoch, keď štúdium absolvovali oni, to ešte zákon umožňoval.

Anton Martvoň. (Foto: archív)

Šefčovič však nostrifikoval v čase, keď to už zákon neumožňoval a fakulta mu mohla udeliť už iba titul Mgr. Na MGIMO študoval aj spolumajiteľ investičnej skupiny Penta Jaroslav Hasčák. Ten rovnako ako Šefčovič skončil štúdium až v čase, keď už zákon neumožňoval udeliť po nostrifikácií titul JUDr. a na rozdiel od Šefčoviča si píše titul Mgr, tak ako to zákon povoľoval.

Exposlanec Anton Martvoň, ktorý dnes vyučuje právo na Právnickej fakulte UK, na sociálnej sieti podotkol, že titul JUDr. získal Šefčovič za “troška zvláštnych okolností”. Uviedol, že na PF UK požiadal o nostrifikáciou diplomu získaného v Moskve v období socializmu v odbore, ktorý vtedy na slovenských univerzitách nebol a nevyučoval sa priamo.

“Išiel teda cez najbližšie príbuzný odbor a našiel ho na PF UK. Áno, Šefčovič požiadal o nostrifikáciu diplomu a získal ju pár dní pred účinnosťou nového zákona o VŠ a tým aj titul JUDr., čiže ‘stihol to’. No v čase Sefčovičovho získania nostrifikácie diplomu a tým aj titulu, bol už platný nový zákon o VŠ, i keď ešte nebol účinný.

Šefčovič teda dobre vedel, že od 1. 7. 1990 mu to už neprejde a nebude to možné uznať. A toto bolo morálne zo strany prezidentského kandidáta? A on ešte hodnotí Štefana Harabina a iných? Preto v mojich očiach nevidím rozdiel medzi Šefčovičovým titulom a Dankovým titulom, ktorý ho robil aspoň na Slovensku, navyše, keď antiplagiátorský systém vtedy neexistoval a na získanie titulu JUDr. boli vtedy oveľa mäkkšie podmienky ako sú dnes.”

Martvoň v statuse ešte dodal, že za “zubatým” úsmevom Šefčoviča sa podľa neho skrýva maska “bezcitného eurobyrokrata hájaceho iba záujmy Bruselu”. “Za prezidenta musíme mať Slováka, ktorému záleží na Slovenskej republike a preto Štefan Harabin, i keď sa miestami správa ako Zeman dva, tak má môj hlas i plnú podporu za prezidenta,” dodal Martvoň.

Harabin: Šefčovič by mal odstúpiť a ospravedlniť sa občanom a strane Smer, ktorých podviedol