Sily Ruskej federácie spustili masívne útoky presne navádzanými zbraňami ako reakciu na teroristické útoky Ukrajiny na Kerčskom moste a proti Kurskej atómovej elektrárni a za pokus o sabotáž na plynovode TurkStream (Turecký prúd).
Podľa ukrajinskej armády Rusi do útokov nasadili aj samovražedné drony Šáhid iránskej výroby, ktoré prileteli z územia Bieloruska. Ruské sily vypálili na Ukrajinu v troch vlnách 202 rakiet.
Okrem kritickej infraštruktúry bolo zasiahnuté aj kyjevské sídlo ukrajinskej tajnej služby SBU. Rakety zasiahli hlavné mesto Kyjev aj mnohé ďalšie mestá na západe a juhu krajiny. Na sociálnych sieťach to potvrdil vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval na sociálnej sieti slovami: „Ruské sily sa snažia nás zničiť a vymazať nás zo zemského povrchu”. Zelenskyj zverejnil aj video, na ktorom je vidieť následky útoku na Kyjev – zničené autá, budovy s vybitými oknami a požiare na uliciach.
„Ukrajina je vystavená raketovým útokom. Máme informácie o útokoch v mnohých mestách našej krajiny,“ napísal na sociálnych sieťach poradca ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Obyvateľov vyzval, aby zostali v úkrytoch.
Gubernátor západoukrajinskej Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj na sociálnej sieti uviedol, že región zasiahli „útoky na zariadenia energetickej infraštruktúry“. Starosta Ľvova Andrij Sadovyj oznámil, že miestne školy zostanú zatvorené. Dodal, že v dôsledku útokov prišlo v meste k občasným výpadkom mobilných komunikačných sietí.
Ukrajinský parlament predtým informoval, že masívnemu raketovému ostreľovaniu sú vystavené aj ďalšie ukrajinské mestá a regióny. Má ísť o Ľvovskú, Záporožskú, Ternopiľskú, Vinnickú, Ivanofrankivskú, Charkovskú a Kirovohradskú oblasť, mestá Dnepropetrovsk, Žytomyr, Mykolajiv a Chmeľnyckyj.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ uviedol, že pri úderoch bolo v ôsmich oblastiach a v hlavnom meste Kyjev poškodených najmenej jedenásť dôležitých zariadení infraštruktúry. Vo svojom statuse na sociálnej sieti napísal, že niektoré oblasti nemajú dodávky elektriny. Upozornil, že sa treba pripraviť sa na dočasné prerušenie dodávok svetla a vody i na telekomunikačných sietí.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na sociálnej sieti v súvislosti s útokmi označil šéfa Kremľa Putina za „teroristu“. „Putinovou jedinou taktikou je teror voči mierumilovným ukrajinským mestám, avšak Ukrajinu nezlomí,“ vyhlásil minister.
Ukrajinské ministerstvo školstva v reakcii na masívne raketové útoky odporučilo, aby všetky vzdelávacie inštitúcie v krajine prešli predbežne do 14. októbra na dištančné vyučovanie.
Ruské ministerstvo obrany neskôr vyhodnotilo, že cieľ útoku na Ukrajinu bol dosiahnutý a všetky určené objekty boli zasiahnuté. Viacerí ruskí predstavitelia, ktorí Kremeľ vyzývali na aktívnejší prístup vo vojne proti Ukrajine, vyjadrili spokojnosť s masívnymi raketovými útokmi na území celej krajiny.
Čečenský vodca Ramzan Kadyrov na sociálnej sieti napísal, že teraz je so špeciálnou vojenskou operáciou „spokojný na sto percent“. „Varovali sme ťa, Zelenskyj, že Rusko ešte poriadne nezačalo. Nespoliehaj sa na pomoc Západu, prestaň sa sťažovať a utekaj,” napísal na sociálnej sieti.
Predstaviteľ samosprávy na Kryme Sergej Axionov označil útoky na ukrajinské mestá za „dobrú správu“. Podobne ako Kadyrov, aj on ocenil zmenu prístupov k vedeniu špeciálnej vojenskej operácie.
Pripomenul, že od jej prvého dňa nabádal, aby sa „takéto akcie na zničenie infraštruktúry nepriateľa robili každý deň“. Dodal, že tak „by sme všetko dokončili v máji a kyjevský režim by bol porazený“. Vo svojom statuse Axionov vyjadril nádej, že teraz sa tempo tzv. špeciálnej vojenskej operácie nespomalí.
V podobnom duchu sa medzičasom vyjadrili aj viaceré ruské publicistické weby. Začiatok bombardovania označili za „deň, na ktorý sme čakali“, a deň, keď Rusko začalo na Ukrajine „útočiť na centrá, kde sa prijímajú rozhodnutia“. Na weboch sa tiež píše, že masívne útoky na Ukrajinu sú v súlade s medzinárodnou praxou, keď „po teroristickom útoku vždy nasleduje odvetný úder proti brlohu teroristov“.
„Tak, milí Ukrajinci, zvážte, koľko vás môže stáť neškodná poštová známka s Krymským mostom, ktorý je – mimochodom – stále v prevádzke,“ napísal napríklad web Readovka. Reagoval tak na vydanie ukrajinskej poštovej známy s motívom horiaceho Kerčského mosta.
Zástupca šéfa samosprávy Chersonskej oblasti Kirill Stremousov vo svojom statuse upozornil: „Nevraciame úder. Začíname sa rozprávať ako dospelí k tým, čo nás nepočúvali“.