Úvod Spoločnosť Masová vražda na škole na Kryme

Masová vražda na škole na Kryme

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin prisľúbil, že motívy a príčiny streľby na strednej škole v krymskom meste Kerč, ktoré si vyžiadalo 21 obetí, sa „dôkladne vyšetria“. „Verejnosť bude informovaná o výsledkoch práce bezpečnostných orgánov a špeciálnych služieb,“ vyhlásil Putin, ktorého cituje tlačová agentúra TASS. „Prvotná obhliadka tiel naznačuje, že u všetkých osôb prišlo k smrti v dôsledku strelných poranení,“ uviedol vo vyhlásení Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom).

Podľa zdravotníckych zdrojov zranenia utrpelo ďalších 50 osôb, z toho 10 je vo vážnom stave. Incident sa odohral v popoludňajších hodinách na Kerčskej strednej odbornej škole polytechnickej (KPK), keď 18-ročný Vladislav Rosľakov, ktorý bol tamojším poslucháčom v poslednom ročníku, spustil v priestoroch budovy paľbu a následne spáchal samovraždu. Streľbe predchádzal i výbuch, ktorý nastal v školskej jedálni.

Ruské bezpečnostné úrady útok preklasifikovali z teroristického činu na masovú vraždu po tom, ako sa zistilo, že všetci zabití podľahli strelným zraneniam. Totožnosť útočníka, ktorý konal sám, určili vyšetrovatelia na základe záznamov bezpečnostných kamier rozmiestnených na chodbách školy.

Foto: archív

Krymské úrady po incidente vyhlásili trojdňový smútok. Putin vyjadril rodinám a priateľom obetí hlbokú sústrasť a nariadil ministerstvu zdravotníctva, ministerstvu pre mimoriadne situácie, ako aj ďalším orgánom, aby podnikli príslušné kroky na pomoc obetiam.

Hlava štátu taktiež nariadila bezpečnostným úradom vrátane tajnej služby FSB, aby začali vyšetrovanie príčin tejto tragédie. Kerč je vstupnou bránou na nový 19-kilometrový most, ktorý od mája spája Krymský polostrov s ruskou pevninou. Rusko opätovne pripojilo Krym k svojmu územiu v roku 2014 na základe referenda tamojších obyvateľov a zaistenie bezpečnosti na Kryme je pre Moskvu prioritou.