Úvod Spoločnosť Materskú dávku už môžu poberať obaja rodičia súbežne

Materskú dávku už môžu poberať obaja rodičia súbežne

Foto: archív

Od nového roka môžu obaja rodičia súbežne poberať materskú dávku. Týka sa to prípadov, keď otec po dohode s matkou prevzal do starostlivosti dieťa a matka sa súčasne stará o ich ďalšieho potomka. Rezort práce očakáva, že počet takýchto poberateľov dávky sa v najbližších rokoch zvýši až o takmer polovicu.

Materskú dávku mohli doteraz poberať muž alebo žena, ale nie súčasne. Ak majú rodičia viac detí, môžu zostať spolu doma, každý z nich však musí poskytovať starostlivosť inému dieťaťu. „To znamená, že matka, ktorá poberá materské na mladšie dieťa, sa dohodne s otcom, že prevezme do starostlivosti staršieho súrodenca a zostane s ním na materskej dovolenke,“ vysvetľuje Veronika Husárová z tlačového oddelenia ministerstva práce.

Na rozdiel od matky má však otec dieťaťa nárok na materskú dávku najneskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Finančný príspevok môže dostávať 28 týždňov, pričom túto možnosť musí využiť najneskôr do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Priemerná mesačná dávka materskej aktuálne predstavuje 727 eur, do roku 2021 by mala vzrásť na 802 eur.

Aj po zmene zákona naďalej platí, že matka dieťaťa nemôže poberať rodičovský príspevok z úradu práce v čase nároku na materský príspevok otca dieťaťa, aj keď ide o dve rôzne deti. Podľa odborníkov je dobré, že štát podporuje rodiny.

V prípade súbežného poberania materskej však hrozí riziko, že zmenou pracovnej zmluvy môže rodič naďalej zostať zamestnaný a zároveň od štátu poberať finančnú pomoc. Takáto dávka by mala nahrádzať výpadok príjmu, ale v situácii, keď rodič s dieťaťom doma skutočne je.

Foto: archív

Matky sa tiež budú môcť spoľahnúť, že po pôrode ďalšieho dieťaťa nebude materská dávka nižšia ako tá predošlá. Niektorí zamestnávatelia totiž zámerne nahlasovali Sociálnej poisťovni nižší pravdepodobný zárobok. Sociálna poisťovňa preto upravila aj prepočet materskej dávky pri reťazových pôrodoch, a tak sa nemôže stať, že by matka mala pri druhom dieťati nižší príspevok ako pri prvom.

Pôrodnosť má na Slovensku podľa štatistík síce rastúci trend, ale demografický vývoj je negatívny. Plodnosť dosahuje približne 1,5 dieťaťa na ženu, no na takzvanú záchovnú hodnotu populácie by to mali byť najmenej dve deti.