Úvod Z DOMOVA Matica slovenská sa pýta ministra hospodárstva, kedy jeho rezort zastropuje ceny energií

Matica slovenská sa pýta ministra hospodárstva, kedy jeho rezort zastropuje ceny energií

Foto: archív

Matica slovenská (MS) v súvislosti s dôsledkami nárastu cien energií adresovala list Ministerstvu hospodárstva SR. Ako gestora riešenia energetickej krízy ho žiada o radu a pomoc v prípade likvidačných zálohových platieb za energie.

Najstaršia národná ustanovizeň šéfa rezortu hospodárstva Karola Hirmana informuje, že niektoré regionálne centrá sú tesne pred odpojením, keďže si nemôžu dovoliť zaplatiť zálohové platby zvýšené o 100 až 300 percent.

„Obraciame sa preto na vás, pán minister, s otázkou, kedy prijme vaše ministerstvo rozhodnutie týkajúce sa zastropovania cien energií,“ píše v liste správca MS Maroš Smolec. Žiada tiež o radu, či majú regionálne centrá, ktorým dodávatelia hrozia odpojením, čakať na rozhodnutie štátnych orgánov o pomoci alebo musia zálohové platby zaplatiť.

V liste Smolec uvádza ako príklad súčasnej situácie Dom MS v Komárne, ktorému ceny plynu zvýšili z 1800 eur na 7547 eur, teda o 320 percent. „Ak prestane Dom MS fungovať v okrese Komárno, nebude môcť slovenský divák vidieť nijaké slovenské divadelné predstavenie,“ upozornil Smolec.

Nútený koniec podľa neho hrozí aj ďalším Domom MS. Predseda vlády SR Eduard Heger rokovaní tripartity uviedol, že presnú schému pomoci pre firmy a organizácie vláda predstaví v horizonte niekoľkých týždňov.