Úvod Z DOMOVA Matovič: Cestu mafii vytvárajú orgány, ktoré majú chrániť spravodlivosť

Matovič: Cestu mafii vytvárajú orgány, ktoré majú chrániť spravodlivosť

Igor Matovič. (Foto: archív)

Minister financií SR a predseda OĽaNO Igor Matovič je presvedčený, že za aktuálnym dianím vnútri polície sú „aktivity ľudí, ktorí dlhé roky v stámiliónoch eur rozkrádali verejné zdroje a hrozilo im, že skončia v base“. Naznačil tiež, že týmto aktivitám pomáhajú aj niektoré orgány spravodlivosti.

„Títo ľudia urobia všetko pre to, aby zvrátili chod dejín. SR zažíva zlomový moment, sme však odhodlaní bojovať a neohneme chrbty,“ povedal Matovič novinárom. Líder OĽaNO stojí za ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Naznačil, že bezpečnostná rada sa bude prioritne venovať inej inštitúcii, ako je vedenie rezortu vnútra.

„Cestičku mafii nevytvára Roman Mikulec, ale podľa môjho presvedčenia cestičku mafii vytvárajú iné orgány spravodlivosti, ktoré by mali spravodlivosť chrániť, práve preto sa bude konať bezpečnostná rada,“ uviedol.

Matovič tvrdí, že sa mafia postarala o to, aby do väzby vzali nevinných. „Som presvedčený, že nič nemanipulovali,“ uviedol v súvislosti s väzobným stíhaním viacerých príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík sa stotožňuje s tvrdením, že situácia je vážna a že je potrebné prijať razantné rozhodnutie, zároveň ho prenecháva na premiéra, aby o tom informoval po zasadnutí bezpečnostnej rady. „Všetci máme obavu vo vláde, že závažné kauzy môžu ostať nedoriešené, aj preto zasadá bezpečnostná rada,“ povedal Sulík.

Vicepremiérka, ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová i minister životného prostredia Ján Budaj súhlasia s tým, že bezpečnostná otázka v krajine je prioritou, ktorá odsúva načas do úzadia aj diskusie okolo prípadného prerozdelenia mandátov vo vláde. „Kým nie je v štáte jasno, kto sú gauneri a kto policajti, ostatné body sú menej zaujímavé,“ dodal Budaj.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si myslí, že by sa mali pozrieť na právny systém, či nevytvára príliš veľa priestoru na konflikt inštitúcií v rámci trestného konania. „Treba sa rozprávať o tom, ako by mala vyzerať naozaj nezávislá inšpekcia.

Myslím si, že je na mieste rozprávať sa o vytvorení nezávislej inštitúcie, ktorá by mala na starosti inšpekciu,“ povedala šéfka rezortu. Vie si predstaviť, že by takáto inštitúcia bola pod vládou a jej šéfa by volil parlament.

„Odborná debata k tomu neprebehla, ale zbežne sme sa rozprávali s predsedom parlamentu a lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom a vieme si predstaviť takúto cestu,“ poznamenala Kolíková.

Súd rozhodol o vzatí do väzby trojice vyšetrovateľov NAKA, rovnako bude väzobne stíhaný dočasne poverený šéf Úradu inšpekčnej služby. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.