Úvod Politika Matovič chce dať po dvadsiatich rokoch dokopy nové SDK

Matovič chce dať po dvadsiatich rokoch dokopy nové SDK

Foto: archív

Dozrel čas na nové SDK, povedal predseda OĽaNO Igor Matovič v súvislosti s tým, že chce pospájať nezvoliteľné strany. “Rešpektujeme najsilnejšiu opozičnú stranu SaS, že chce ísť samostatne, ale my chceme spájať – tak ako sme dali minule šancu NOVE a Zmene Zdola (Jánovi Budajovi), tak aj teraz chceme dať šancu všetkým silám, aby sme sa spojili a aby neprepadli stovky tisíc hlasov.” Myšlienku širokej pravicovej kandidátky predstavil na tlačovej konferencii strany.

Igor Matovič toto rozhodnutie považuje za zodpovedné: “Naším cieľom teraz bude zjednotiť hlasy, nech sa nikto nehrá na svojom piesočku. My podáme ruku našim partnerom. Chceme preklenúť tú päťpercentnú hranicu, aby hlasy neprepadli. Je to zodpovedné a teraz chcú od nás ľudia v prvom rade zodpovednosť.

A my zodpovední sme, preto naše prvé vystúpenie o oznámení konca Ficovej vlády je o spájaní. Už máme ľudí v tieňovej vláde, ktorí by vedeli konkurovať Ficovým ministrom. A takto chceme maximalizovať úspech a to, po čom ľudia túžia a kričia v uliciach”, uviedol Matovič.

Ako prvé začne rokovania s hnutiami NOVA a Zmena zdola o pokračovaní spolupráce. Okrem toho chce zatiaľ predbežne osloviť mimoparlamentné strany KDH a SMK, ktoré v predošlých voľbách ostali pod hranicou zvoliteľnosti, a tiež Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia.

Matovič vysvetlil, že je zatiaľ predčasná otázka, pod akou značkou by spojené strany mohli do predčasných volieb ísť, ako aj spôsob ich spolupráce. On sám sa podľa jeho slov necíti byť novodobým Mikulášom Dzurindom, ktorý sa v roku 1988 postavil proti Vladimírovi Mečiarovi na čelo SDK.

Predseda KDH Alojz Hlina spoločný postup do volieb odmietol s tým, že je to pre KDH nie je zaujímavá ponuka. O vyjadrení Hlinu Matovič na tlačovej konferencii netušil. Neskôr v súvislosti s  Hlinovými slovami vyslovil presvedčenie, že ide len o osobný názor šéfa KDH a strana sa nakoniec rozhodne pre predvolebné spojenie.

Foto: archív