Úvod Politika Matovič chce predvolebným spojením s SMK v roku 2020 poraziť Smer

Matovič chce predvolebným spojením s SMK v roku 2020 poraziť Smer

Foto: archív

Nastal čas podať mimoparlamentnej strane SMK pomocnú ruku a ich prostredníctvom aj samotným obyvateľom južného Slovenska. Uviedol to líder OĽaNO Igor Matovič na margo možnej predvolebnej spolupráce s SMK. V diskusii Denníka N dokonca vyhlásil, že Obyčajní by do predvolebnej koalície so stranou Józsefa Menyhárta „v pohode išli“.

OĽaNO dlhodobo úzko spolupracuje s hnutím NOVA Daniela Lipšica či Zmenou zdola Jána Budaja. „A keďže voliči SMK v župných voľbách jednoznačne ukázali, že si neželajú akúkoľvek spoluprácu so stranami vládneho zlepenca, nastal čas, aby sme sa vážne rozprávali aj s touto stranou reprezentujúcou slovenských Maďarov o vytvorení lepšej alternatívy pre Slovensko po vláde Smeru a Roberta Fica v roku 2020,“ vysvetlil Matovič.

Zároveň zdôraznil, aby sme nezabudli, že ak by sa v roku 1998 nepridali slovenskí Maďari “na stranu dobra”, Vladimíra Mečiara by sme sa nezbavili. „Rovnako dnes platí, že skorumpované zlo, ktoré nám vládne, odstavíme len vtedy, ak dokážeme, že nám na ľuďoch na juhu Slovenska záleží. SMK sa zmenilo. Pred voľbami vyhodili zo svojej kandidátky človeka, ktorý blúznil na bilborde o autonómii, majú nové progresívne vedenie a po stretnutí s nimi mám pocit, že si uvedomujú, že ich voliči si spoluprácu za lepšie Slovensko želajú,“ povedal šéf Obyčajných ľudí.

Matovič si uvedomuje, že nie každému voličovi OĽaNO môže vyhovovať táto snaha spájať sa. „Na druhej strane je to jediná cesta ako vládnuce zlo poraziť. Nechať prepadnúť stovky tisíc hlasov voličov pre vlastnú samoľúbosť by nebolo umenie. Slovensko sme my všetci, Slováci, Maďari, Rusíni či Rómovia. Len spojením všetkých ľudí dobrej vôle, bez ohľadu na ich národnosť, máme šancu Slovensko zmeniť k lepšiemu,“ tvrdí.

Gyula Bárdos, jedna z tvárí SMK. (Foto: archív)

Uvedomuje si tiež, že pre niektorých voličov SMK môže byť problém on sám, keďže svojho času zahatal maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi snahu rozdávať maďarské občianstvo na Slovensku. „Na druhej strane viem, že voliči SMK veľmi ocenili moje gesto, keď som v situácii, keď chcel Smer-SD zabrániť kandidatúre Gyulu Bárdosa v prezidentských voľbách, ponúkol SMK nezištnú pomoc. Som naďalej presvedčený, že slovenským Maďarom nepomôže Orbánov pas na poličke, ale dobrá škola, práca či nemocnica tam, kde sa narodili, tam kde žijú,“ konštatoval.

Líder OĽaNO je presvedčený, že predseda Mostu-Híd Béla Bugár chcel dlhoročným ohováraním a útokmi proti SMK dosiahnuť, aby táto zostala v kúte ako „nejaký prašivý pes“, s ktorým sa nikto nebude chcieť baviť a ktorého nakoniec pokorí. „Nepodarilo sa mu to. Slovenskí Maďari dnes už vedia, že Bugárov Most-Híd je len jeho biznis projekt a vo veľkom sa od Mostu-Híd odkláňajú,“ dodal Matovič.

Most-Híd a SMK rokovali o spolupráci pred nedávnymi župnými voľbami, ale nedohodli sa. Lídri oboch subjektov sa potom navzájom obviňovali, koho to bola vina. Prípadná spolupráca mimoparlamentnej SMK a opozičného hnutia OĽaNO je zatiaľ otvorenou otázkou, všetko je vecou rokovaní a dohody. Kľúčovým momentom sú programové prieniky a spoločné ciele oboch subjektov. Uviedol to predseda SMK József Menyhárt v reakcii na vyhlásenia šéfa OĽaNO Igora Matoviča, ktorý si vie predvolebnú koalíciu s SMK predstaviť.

Ani v posledných parlamentných voľbách sa SMK nepodarilo prekročiť bránu slovenského parlamentu. (Reprodukcia: archív)