Úvod Z DOMOVA Matovič na videosamite EÚ o Bielorusku: Výsledky volieb neuznávame

Matovič na videosamite EÚ o Bielorusku: Výsledky volieb neuznávame

Foto: Facebook Igora Matoviča

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ začali mimoriadne rokovania týkajúce sa súčasnej krízy v Bielorusku. Na svojom účte na sociálnej sieti to oznámil Barend Leyts, hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela.

Mimoriadny videosamit EÚ zvolal Michel v súvislosti s údajným masovým zatýkaním a násilím proti demonštrantom, spochybňujúcim víťazstvo Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách. Proti opätovnému, už šiestemu zvoleniu Lukašenka majú podľa západných médií už druhý týždeň protestovať tisíce Bielorusov.

Účastníci vrcholnej schôdzky sa budú zaoberať návrhmi na vytvorenie fondu pre obete zásahov bezpečnostných zložiek, financovanie projektov na podporu plurality médií, posilnenia výmen študentov medzi EÚ a Bieloruskom a zabezpečenia jednoduchšieho prístupu pre bieloruských pracovníkov na európskom trhu práce.

Mimoriadny samit je aj výsledkom výziev z Českej republiky, Dánska, Estónska, Litvy, Lotyšska a Poľska, aby EÚ konala ako sprostredkovateľ medzi Lukašenkom a bieloruskou opozíciou. Na videosamite je prítomný aj premiér Igor Matovič, ktorý sa účasťou pochválil preňho typickým spôsobom – na sociálnej sieti.

K Bielorusku sme všetci v EÚ za jedno. Výsledky volieb neuznávame. Na samite som navrhol, aby sme sa zamerali na dva paralelné a rovnako silné prístupy – politiku ‘otvoreného náručia’ k obyčajným ľuďom Bieloruska a zároveň na politiku tvrdých sankcií za falšovanie volieb a násilie,“ napísal Matovič.