Úvod Z DOMOVA Matovič o Sputniku: Ak by Baťová nepolitikárčila, ľudia by stáli v rade...

Matovič o Sputniku: Ak by Baťová nepolitikárčila, ľudia by stáli v rade na vakcínu

Foto: archív

Posledný, štrnásty test ruskej vakcíny Sputnik V v Biomedicínskom centre SAV dopadol na jednotku, informoval na tlačovej konferencii Igor Matovič. To podľa neho znamená, že Sputnik V prešiel vo všetkých testoch.

Výsledky však ešte treba potvrdiť aj v Maďarsku. Matovič opäť reagoval na riaditeľku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanu Baťovú. Ak by „nepolitikárčila“ a nenarušila dôveru ľudí, tak by sa podľa neho už „zajtra mohlo spustiť očkovanie Sputnikom V a ľudia by naň stáli v rade“.

Matovič kritizoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Ako povedal, mrzí ho, že prezidentka nosí Baťovej kytice a „robí jej alibi“. Od novinárov by čakal „rovnaký kilometer na všetkých“. Podľa Matoviča to bola Baťová, kto odporučil ministerstvu testovať dovezený Sputnik V v Biomedicínskom centre SAV.

O Baťovej povedal, že zásadným spôsobom pokazila meno Sputnika svojím výrokom, že vakcíny v 40 krajinách, kde sa používajú, spája len názov. Mrzí ho, že taký dôležitý ústav vedie práve Baťová. Mailovú komunikáciu získal od ministerstva zdravotníctva.

Prečítal aj sms komunikáciu s Kirillom Dmitrievom, šéfom Ruského fondu priamych investícií, ktorý vyjadril obavy z provokácií na Slovensku o Sputniku V. Ak Slovensko nie je schopné vakcínu použiť, má ju čo najrýchlejšie vrátiť Rusku.

Moskva ju totiž urgentne potrebuje do ďalších krajín. Rusko podľa Matoviča už dokonca vrátilo platbu za Sputnik V. Preto sa obáva, že o vakcínu definitívne prídeme. Slovensko podľa Matoviča zaplatilo za Sputnik 6. apríla.