Úvod Z DOMOVA Matovič: Od stredy môžu byť kiná a divadlá otvorené aj v nedeľu....

Matovič: Od stredy môžu byť kiná a divadlá otvorené aj v nedeľu. Fitnescentrá zostávajú zatvorené

Foto: archív

Kiná a divadlá budú môcť byť od stredy 27. mája otvorené aj v nedeľu. Fitnescentrá sa z rozhodnutia konzília zatiaľ otvárať nebudú. Po rokovaní konzília epidemiológov a infektológov to na tlačovej konferencii povedal predseda vlády Igor Matovič.

Ďalej oznámil, že občan, ktorý má na Slovensku prechodný alebo trvalý pobyt, odíde do Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Nemecka, Švajčiarska, Slovinska a vráti sa späť na Slovensko do 48 hodín, nebude musieť mať so sebou negatívny test na COVID-19, ani absolvovať 14-dňovú povinnú karanténu. Predtým to bolo možné do 24 hodín.

„Predĺženie na 48 hodín už umožní nejaké náročnejšie rokovanie v zahraničí, ale aj návštevu rodinných príslušníkov vo vzdialenejších destináciách,“ uviedol premiér. Priznal, že úlohou slovenskej exekutívy je vyrokovať s krajinami obojstranný voľný pohyb, teda aby v druhých krajinách nevyžadovali od Slovákov negatívny test na COVID-19 a rovnaké výhody mali občania týchto krajín smerujúci na Slovensko.

Podľa jeho slov SR rokuje so všetkými ôsmimi krajinami. „Všetci sú veľmi, veľmi opatrní, je ale pravdou, že Slovensko je v tomto prípade, vzhľadom na epidemiologickú situáciu, najželanejšou nevestou,“ povedal. Naznačil, že s niektorými krajinami sa môže dohoda zrodiť v priebehu dní, v niektorých prípadoch bude hľadanie konsenzu trvať dlhšie.

Upozornil tiež, že v rámci aktualizácie uvoľnenia opatrení budú môcť byť kiná a divadlá, ale aj turistické informačné centrá a služby ambulantného predaja otvorené aj v nedeľu a nebudú musieť tento deň povinne vyhradiť na sanitárne účely a dezinfekciu priestorov.

Zástupcovia konzília odborníkov vyzdvihli dobrú epidemiologickú situáciu, za ktorou sú prijaté opatrenia i zodpovednosť ich dodržiavať. Verejnosť naďalej vyzvali vytrvať. „Užívajme si, čo je dovolené tak, aby sme si neprivodili opätovný nárast infekcie,“ uviedla epidemiologička Mária Avdičová. Poukázala takisto na fakt, že naďalej existuje riziko importovania nákazy zo zahraničia.

Ako Matovič pokračoval, pre vnútorné prevádzky budú od stredy (27. 5.) platiť nové pravidlá. Prevádzky si budú môcť vybrať, či dodržia kritérium 15 štvorcových metrov (na zákazníka alebo dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi alebo dvojmetrový odstup medzi okrajmi stolov. Nové pravidlá budú platiť aj pre verejné stravovanie po 22:00 h.

„Situácia, ktorá bola dodnes, teda napríklad v prevádzkach verejného stravovania bolo vyžadovaných 15 štvorcových metrov, sa zmení – v tomto prípade si prevádzka vyberie, čo jej najviac vyhovuje,“ vysvetlil premiér.

Čiže, ak si prevádzkovateľ verejného stravovania vyberie možnosť dvojmetrovej vzdialenosti medzi okrajmi stolov, platí zároveň pravidlo, že pri stole môžu sedieť dvaja a pravidlo je teda rovnaké ako v prípade terás.

Momentka z autoblokády diaľnice D1, organizovaná majiteľmi fitnescentier. (Foto: archív)

Ako dodal, aj obchodné prevádzky si môžu vybrať, ktorý prístup im vyhovuje, nemusia sa striktne držať pravidla 15 štvorcových metrov na zákazníka. „Ak majú menšiu prevádzku, môžu si vybrať druhé pravidlo, teda dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi,“ vysvetlil Matovič.

Na margo zariadení verejného stravovania po 22:00 h premiér uviedol, že tieto prevádzky budú môcť byť otvorené aj po tomto čase, avšak musia splniť podmienky. „Musí to však byť len uzavretá spoločnosť, čiže aby tam mohli byť rôzne oslavy, svadby a podobne.

A prevádzka musí viesť zoznam účastníkov danej akcie, ktorý musí byť k dispozícii pre regionálny úrad verejného zdravotníctvapo dobu maximálne 30 dní po akcii, čiže de facto dvojnásobok inkubačnej doby,“ dodal premiér.

Oslavy tak budú môcť ľudia mať aj počas noci pri splnení podmienok. „V prípade, ak by sa náhodou zistilo, že niekto bol pozitívny, by sa dalo zistiť zo zoznamu, s kým sa vlastne stretol a rýchlo sa tí ľudia pretestujú, aby sa nákaza nešírila ďalej,“ vysvetlil premiér.

Ďalšia informácia sa týkala vonkajších a vnútorných športovísk. Budú otvorené od budúcej stredy, teda od 3. júna. Podmienkou budú dvojmetrové rozstupy alebo 15 metrov štvorcových na zákazníka. Cvičiť sa bude môcť bez rúšok. Využívať bude možné aj šatne či sprchy.

Povinná bude dezinfekcia. Fitnescentrá budú musieť zároveň viesť evidenciu cvičiteľov a sprístupniť ju regionálnym úradom verejného zdravotníctva, aby vedeli v prípade nákazy kontaktovať všetkých, ktorí sa mohli infikovať. Opatrenia sa budú týkať aj plavární.

„Ak pôvodne bolo zamýšľané otvoriť ‘fitká’, ale s výraznými obmedzeniami, tak teraz to bude aj so šatňami a sprchami, čo pôvodne nemalo byť. A, samozrejme, aby sa dezinfikovali všetky zariadenia po každom cvičiteľovi.

Chceme teda z tohto miesta oznámiť nielen ‘fitkám’, ale všetkým vnútorným športoviskám, že od budúcej stredy budú môcť de facto úplne slobodne prevádzkovať tieto svoje aktivity s týmito konkrétnymi obmedzeniami,“ povedal premiér.

Vysvetlil, že potrebné bude vedenie presnej evidencie cvičiteľov, aby sa dalo v prípade pozitívneho testu u niekoho, kto chodí do posilňovne či na cvičenie, rýchlo zistiť, s kým sa tento človek mohol stretnúť v čase, keď už bol infekčný. „Aby rýchlo tí ľudia boli oslovení, aby sme ich rýchlo identifikovali, rýchlo vyšetrili a predišli šíreniu nákazy,“ dodal.

Z rokovania premiéra Matoviča so zástupcami ÚFS. (Foto: archív)

Matovič zároveň sľúbil, že sa bude v rámci koalície snažiť vybojovať pomoc aj pre fitnescentrá. Poukázal na to, že sa otvárajú medzi poslednými, pričom ponúkajú služby. „Myslím si, že je fér voči týmto zariadeniam alebo vnútorným športoviskám prísť s konkrétnou ideou pomoci, ktorým by sme v podstate ako keby také odškodné za to, že boli poslední otvorení, boli schopní poskytnúť,“ uviedol.

Vláda i majitelia fitnescentier vyhlásil budú spoločne rešpektovať rozhodnutie konzília odborníkov v prípade možného otvorenia týchto športových prevádzok. Vyhlásili to zástupcovia Únie fitnescentier Slovenska (ÚFS) na stretutí s premiérom.

Šéf exekutívy prízvukoval, že rozhodnutia o uvoľňovaní opatrení sa neodvíjajú od pocitov, ale od odborného názoru kompetentných ľudí – epidemiológov, infektológov, virológov. „Nie sú to z prsta vycucané veci, niečo, čím chceme niekomu cielene ublížiť,“ zdôraznil premiér. Podľa jeho slov bolo veľmi prospešné, že majitelia fitnesprevádzok mohli priamo na mieste okrem predstavení svojich argumentov počuť aj protinázor.

Premiér zároveň naznačil, že ak sa verdikt hygienikov nezmení a fitnescentrá bude možné otvárať pri pokračovaní priaznivej epidemiologickej situácie až od 3. júna, štát by mohol hľadať nástroje, ako zmierniť fitnescentrám ekonomické straty, vyplývajúce z faktu, že sú najdlhšie zatvorenými prevádzkami v mimoriadnej situácii.

Napríklad by to mohlo byť formou určitých poukážok pre klientov fitnescentier. „Už som o tom hovoril tak, že skúsme pomôcť motivovať zákazníkov, aby objavili čaro bodybuildingu, posilňovania,“ povedal premiér. Myšlienku mu však musia odobriť koaliční partneri.

ÚFS kritizovala fakt, že fitnescentrá neboli otvorené ani v rámci ostatnej štvrtej fázy uvoľňovania opatrení v súvislosti s novým koronavírusom. Majitelia prevádzok sú presvedčení, že vo fitnescentrách vedia zabezpečiť potrebné hygienicko-bezpečnostné podmienky, pripomínajú, že povinnosti sú súčasťou ich bežnej praxe, poukazujú tiež na to, že vytvorili špeciálne smernice pre prevádzku fitnescentier v súčasnom období.

Otvorenie fitnescentier podporuje aj štátny tajomník Ministerstva vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár. Naopak, na strane hygienikov, ktorí považujú otvorenie týchto prevádzok za rizikové, stojí minister zdravotníctva Marek Krajčí. ÚFS avizovala na protest blokovanie diaľnice D1 na vstupe do hlavného mesta, blokádu napokon zmenila na spomalenie jazdy. Na znak tohto ústupku ich premiér prijal na osobnom rokovaní.

Fitnescentrá zatiaľ zívajú prázdnotou… (Foto: archív)