Úvod Z DOMOVA Matovič oklamal voličov a chráni Pentu, odznelo na protivládnom proteste

Matovič oklamal voličov a chráni Pentu, odznelo na protivládnom proteste

Foto: Pavel Kapusta

Ani nepriaznivé počasie nedokázalo odradiť ľudí z celého Slovenska od ďalšej demonštrácie proti vláde Igora Matoviča na bratislavskom Námestí slobody. Pred budovou Úradu vlády sa napriek hustému dažďu spojeného so silným vetrom zišlo približne 300 protestujúcich.

Cieľom protestu bolo poukázať na amaterizmus a neschopnosť súčasného vládneho kabinetu riešiť skutočné problémy občanov. Zorganizovala ho občianska iniciatíva Slovensko si nedáme!

Účastníci podujatia si na začiatku minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného učiteľa, ktorý sa stal obeťou útoku psychicky narušeného páchateľa pri obrane napadnutých detí v Spojenej škole na ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach.

V prejavoch rečníkov zaznelo odhodlanie čo najrýchlešie zastaviť marazmus v našom štáte, ktorý sa prehĺbil po nástupe novej politickej garnitúry. Často zaznievala požiadavka na predčasné voľby.

Rečníci okrem iného upozornili na konkrétne prípady korupcie a klientelizmu, ktoré kryje vláda, hoci pred voľbami deklarovala, že bude proti nim bojovať. “Matovičovi vydržal boj proti oligarchom len do dňa, keď vyhral voľby,” povedala jedna z vystupujúcich na improvizovanej tribúne. Ako doplnila, dnes premiér uprednostňuje ich záujmy.

Foto: Pavel Kapusta

Vymenovala niekoľko prípadov, keď sú bývalí manažéri skupiny Penta umiestňovaní na rôzne štátne pozície. Tiež upozornila, že Igor Matovič v známom predvolebnom videu z Cypru Jaroslavovi Haščákovi odkázal: “Pán Haščák, hody a beztrestnosť sa skončili!” a dodal, že spolumajiteľ Penty, “za to, čo spáchal, skončí v base”. Dnes už o jeho trestnej zodpovednosti nehovorí.

“Spoločne sme Matovičovi vystavili vysvedčenie za prvých 100 dní jeho vlády. A nie je to pekné vysvedčenie,” povedal pred protestujúcimi predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec.

Bratríčkovanie sa s ľuďmi, ktorí chcú obnoviť hranice Uhorska, spochybňovanie slovenských štátnych hraníc, snaha o likvidáciu Matice slovenskej, dávanie za vzor Slovákom lenivých asociálov v osadách, či financovanie amerických zbrojoviek namiesto pomoci slovenským ľuďom práce považuje za veci, ktoré predsedu vlády diskvalifikujú.

“Chceme vládu slovenskej obnovy v každom aspekte života vrátane morálky a tradičných hodnôt. Hovorí sa, že aj malá skupina ľudí oddaná veci dokáže zmeniť svet. A ja tu tú malú skupinu ľudí vidím,” pokračoval Švec.

Róbert Švec. (Foto: Pavel Kapusta)

“Ďakujem, že som mohol ako mladý človek vystúpiť na proteste a povedať pár viet a myšlienok o vláde Igora Matoviča. Dávam klobúk dole pred všetkými protestujúcimi, ktorí prišli, aj keď nám počasie vôbec nežičilo. Boli skvelí!” napísal na sociálnej sieti po proteste Igor Melicher z občianskeho združenia Mladí sociálni demokrati.

“Priatelia, vláda Igora Matoviča je vládou amatérov, čo dokazujú každý deň. Porušujú vlastné programové vyhlásenie, politizujú štátne orgány, a pritom sa nám smejú do očí, hovoria o očiste, a pritom len všetko výrazným spôsobom špinia.

Zoberme si napríklad politizáciu štátnej správy, keď vládne OĽaNO plánuje obsadiť pozície 72 prednostov okresných úradov vlastnými ľuďmi – svojimi bratrancami, sesternicami a kamarátmi.

Všetko si to dovoľujú najmä preto, lebo vedia, že z mainstreamu nedostanú takú vlnu kritiky, akú by si reálne zaslúžili,” vyhlásil na demonštrácii Melicher, po ktorého slovách dav skandoval “Dosť bolo Matoviča!” Poukázal tiež na to, že namiesto ekonomickej a sociálnej obnovy po koronakríze vláda avizuje antisociálne opatrenia proti občanom.

Foto: Pavel Kapusta