Úvod Z DOMOVA Matovič oznámil prezidentke rozdelenie rezortov a mená nominantov

Matovič oznámil prezidentke rozdelenie rezortov a mená nominantov

Foto: archív

Predstavitelia strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a Veronika Remišová informovali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o dohode koaličných partnerov na prerozdelení jednotlivých rezortov v novej vláde. Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády, to povedal novinárom po sobotňajšom stretnutí s prezidentkou.

Konkrétne mená zatiaľ nie sú dohodnuté pri dvoch alebo troch rezortoch, pretože je na ne viacero nominácií. Mená nových ministrov zatiaľ Matovič neuviedol, chce ich zverejniť až po tom, keď ich prezidentka odsúhlasí. Pripustil, že by to mohlo byť v strede budúceho týždňa. V pondelok (16. 3.) sa podľa neho majú partneri stretnúť s prezidentkou opäť a prebrať technické záležitosti, napríklad ďalšie termíny.

Víťaz volieb OĽaNO okrem premiérskeho postu pre Matoviča získa ministerstvo financií, vnútra, zdravotníctva, pôdohospodárstva, obrany, životného prostredia a kultúry. Hnutie Sme rodina získa ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, rezort dopravy a výstavby a tiež post podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie. Predseda hnutia Boris Kollár je podľa dohody medzi partnermi nominantom na post predsedu Národnej rady SR.

SaS bude disponovať ministerstvom školstva, zahraničných vecí a hospodárstva. Predseda SaS bude ministrom hospodárstva a zároveň podpredsedom vlády pre ekonomiku. Strana Za ľudí získa ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj.

Pod tento rezort sa podľa Matoviča postupne presunie celá organizácia a koordinácia čerpania eurofondov, pričom sa pretransformuje zo súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Lídri podľa Matovičových slov s hlavou štátu prediskutovali aj plán zmien, ktoré chcú v jednotlivých rezortoch realizovať. „Akým spôsobom chceme Slovensko zmeniť a ako chceme naplniť náš verejný prísľub, ktorý sme vyjadrili počas volebnej kampane, že chceme zo Slovenska urobiť krajinu, v ktorej bude zákon platiť pre každého, kde si budeme pred zákonom rovní,“ priblížil Matovič.

Dodal, že partneri chcú aj naďalej s prezidentkou aktívne diskutovať, pretože má najvyššiu legitimitu vzhľadom na to, že bola zvolená v priamych voľbách. „A získala sama viac hlasov ako ktorákoľvek z našich politických strán,“ dodal.

Podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová novinárom stále nepovedala, aká bude politická budúcnosť predsedu strany Andreja Kisku. Podľa Remišovej to povie sám. Nie je tak jasné, či vôbec nastúpi do poslaneckých lavíc.

Foto: archív

Nová vláda Igora Matoviča

Predseda vlády (OĽaNO) – Igor Matovič

Minister vnútra (OĽaNO) – Roman Mikulec

Minister financií (OĽaNO) – Eduard Heger

Minister obrany (OĽaNO) – Jaroslav Naď

Minister zdravotníctva (OĽaNO) – Marek Krajčí

Ministerka kultúry (OĽaNO) – Natália Milanová

Minister pôdohospodárstva (OĽaNO) – Ján Mičovský

Minister životného prostredia (OĽaNO) – Ján Budaj

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie (Sme rodina) – Štefan Holý

Minister dopravy (Sme rodina) – Andrej Doležal

Minister práce a sociálnych vecí (Sme rodina) – Milan Krajniak

Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva (SaS) – Richard Sulík

Minister školstva (SaS) – Branislav Gröhling

Minister zahraničných vecí (SaS) – Ivan Korčok

Podpredsedníčka vlády a ministerka pre regionálny rozvoj a investície (Za ľudí) – Veronika Remišová

Ministerka spravodlivosti (Za ľudí) – Mária Kolíková