Úvod Z DOMOVA Matovič: Plošné testovanie v decembri bude možno povinné

Matovič: Plošné testovanie v decembri bude možno povinné

Igor Matovič. (Foto: archív)

V diskusnej relácii televízie TA3 V politike premiér Igor Matovič vyhlásil, že ďalšie celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 by sa mohlo zopakovať o dva týždne – 5. a 6. decembra. Dodal, že dobrovoľnosť testovania sa cez víkend neosvedčila, keďže prišlo len 30 percent ľudí z pôvodného počtu testovaných. Predseda vlády preto uvažuje nad tým, že bude povinné.

„Nebudeme tu predsa robiť manévre, nebudeme naháňať 45-tisíc ľudí, ktorí to organizujú, nezaplatíme za to desiatky miliónov eur, a potom sa budeme prizerať, že dve tretiny ľudí salám-párky, kašlú na to,” povedal.

Upozornil na možnosť opätovného nárastu denného prírastku nakazených novým koronavírusom. V súvislosti s alternatívnym plánom opatrení, ktorý mal predstaviť minister hospodárstva Richard Sulík, poznamenal, že dostal úlohu z matematiky, no vypracoval „sloh zo slovenčiny“.

Premiér uviedol, že konzílium odborníkov dalo návrh, ktorý prešiel pandemickou komisiou i ústredným krízovým štábom. Odporúčanie bolo podľa neho jednoznačné, a to dosiahnuť pokles prípadov. Doplnil, že víziou bolo tiež dostať deti do škôl.

Pripomenul, že preto predstavil plán tzv. komunitného testovania, ktorý kritizoval Sulík. Podľa vlastných slov mu dal jasnú výzvu, ktorú nesplnil. „Z toho, čo viem, tak Richard Sulík nepríde s plánom, ako splniť podmienky konzília,“ poznamenal.

Premiér zatiaľ nepredpokladá uzatváranie okresov či prísnejšie obmedzenia pohybu počas vianočných sviatkov. Chce veriť v zodpovednosť ľudí. Sprísňovanie nevylúčil v prípade zmeny situácie pred Vianocami, ak by sa ľudia „zvlčili“.

Na otázku o preplatení nákladov samosprávam z prvého a druhého kola plošného testovania uviedol, že akciu organizovalo Ministerstvo obrany (MO) SR. „Túto debatu registrujem trochu z boku, organizáciou bolo poverené MO. Preplatí to Ministerstvo financií SR na základe údajov, ktoré dostanú,“ povedal.

Absolútna väčšina starostov podľa neho poctivo preukázala náklady. Naznačil, že niektorí tak neurobili, a preto je namieste kontrola. Hovorí, že náklady na zriadenie jedného odberného miesta boli v hodnote pár sto eur, nie desiatok tisíc. Starostovia, ktorým záleží na ochrane zdravia obyvateľov, podľa neho určite financie našli.

Predseda vlády sa dotkol aj témy vakcinácie, kde prvý raz otvorene hovoril o tom, že ľudia, ktorí sa očkovať nedajú, budú mať pravdepodobne obmedzené niektoré práva. Nezaočkovaní budú mať podľa neho napríklad ťažšie cestovanie.

K protestom pred Úradom vlády 17. novembra šéf vládneho kabinetu povedal, že podľa neho majú mať popreté práva osoby, ktoré protestujú v čase pandémie a porušujú protiepidemické opatrenia.

„Ja som sa rovno ľuďom priebežne ospravedlňoval za to, ale v čase pandémie by som povedal, že tá dobrovoľnosť musí ísť bokom. Keď v čase pandémie niekto štrajkuje na ulici za svoje absolútne slobody, za slobodu nenosiť rúško, a to znamená šíriť vírus na ostatných ľudí, títo ľudia naozaj musia mať popreté svoje práva, lebo v tomto čase pandémie je absolútna priorita ochrana zdravia a životov.“

Vyjadril sa tiež k ankete expremiéra a predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho o predčasnom skončení volebného obdobia vlády. „Čo je to za anketu, keď tam môžete do aleluja hlasovať,“ poznamenal.

Pripomenul, že v ankete OĽaNO spred volieb bolo zabezpečené, aby nemohol jeden človek hlasovať viackrát. Poukázal na to, že Pellegrini bol v minulosti digitálnym lídrom. „Šuflikanti sa tu hrali, že sú digitálni lídri,“ uviedol s tým, že tak vyzerala aj digitalizácia.

Na adresu referend o predčasných voľbách avizovaných opozíciou uviedol, že ak vyzbierajú podpisy, drží im palce. Ide podľa neho o ústavné právo občanov. Pripomenul, že v minulosti navrhoval zníženie kvóra pri referende, vtedajšia koalícia to však odmietla. „Teraz sa budú hrajuškať s anketou, potom sa budú hrajuškať s referendom,“ podotkol s tým, že na referendum zrejme aj tak nepríde dosť ľudí.