Úvod Z DOMOVA Matovič prevzal moc a vyhráža sa: Pozrieme sa štátnym hmotným rezervám na...

Matovič prevzal moc a vyhráža sa: Pozrieme sa štátnym hmotným rezervám na prsty

Novovymenovaná vláda Igora Matoviča v Prezidentskom paláci. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu v Prezidentskom paláci slávnostne vymenovala vládu Igora Matoviča. Vládnu koalíciu tvoria štyri strany a hnutia, a to OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. V Národnej rade (NR) SR získali ústavnú väčšinu. Víťaz volieb OĽaNO vo vláde obsadí sedem ministerských pozícií, Sme rodina a SaS obsadia po tri ministerstvá a Za ľudí dve.

Ministerstvo financií povedie Eduard Heger, ministerstvo vnútra Roman Mikulec, rezort zdravotníctva Marek Krajčí, ministerstvo obrany Jaroslav Naď, rezort pôdohospodárstva povedie Ján Mičovský, ministerstvo životného prostredia Ján Budaj a rezort kultúry Natália Milanová (všetci OĽaNO).

Hnutie Sme rodina má tri rezorty. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny povedie Milan Krajniak, rezort dopravy a výstavby Andrej Doležal a post podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý.

Tri ministerstvá bude riadiť SaS. Na ministerstvo školstva ide Branislav Gröhling, ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí bude Ivan Korčok a rezort hospodárstva povedie predseda SaS Richard Sulík, ktorý bude zároveň prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku.

Strana Za ľudí získala dva rezorty; na ministerstvo spravodlivosti nastupuje Mária Kolíková a post podpredsedníčky vlády a ministerky pre investície a regionálny rozvoj obsadzuje Veronika Remišová. Pod tento rezort sa má presunúť celá organizácia a koordinácia čerpania eurofondov, má to byť transformácia súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Vláda po svojom vymenovaní rokovala na svojom prvom zasadnutí. Premiér Igor Matovič po jeho skončení uviedol, že hlavným bodom bol boj s pandémiou koronavírusu. „Prerokovať tento bod trvalo výrazne dlhšie ako iné. Žiadali sme členov Ústredného krízového štábu, aby nás informovali o tom, ako chceme bojovať s krízou koronavírusu.

Plánovali sme výrazne skôr skončiť, no dozvedeli sme sa mnoho závažných informácií, o ktorých sme doteraz nevedeli. Chceli sme mať pravdivé, dobré a kvalitné informácie. Prijali sme aj rozhodnutia,” uviedol Matovič.

Foto: archív

Predseda vlády ďalej informoval, že v sobotu na Slovensku pribudlo ďalších 41 prípadov ochorení COVID-19, pričom celkovo je potvrdených 178 prípadov. Doteraz ide o najvyšší nárast pozitívnych testovaní počas jedného dňa. Dodal, že v nedeľu 22. marca pôjde osobne do centra Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR), aby preveril ich súčasný stav a tiež opatrenia, ktoré boli doteraz zavedené.

“Už zajtra ráno o 08:00 h sa chcem pozrieť do ŠHR a zaujímať sa, ako správa SŠHR pristupovala pri zabezpečení ochranných pomôcok ľudí v prvej línii v boji proti koronavírusu.

Vzhľadom na medializované informácie postup SŠHR nebol promptný. Začali objednávať ochranné pomôcky neskoro a predražene. Zajtra chcem počuť odpovede na otázky od šéfa SŠHR. Pozrieme sa SŠHR na prsty. Potrebujeme vedieť, aký je súčasný stav a ako postupovali doteraz,“ ozrejmil Matovič.

Slovensko nebolo podľa nového premiéra Igora Matoviča na koronavírus dostatočne pripravené. Lekári a zdravotné sestry podľa neho čakali na potrebné ochranné vybavenie dva mesiace.

V pondelok 23. marca preto Igor Matovič plánuje zvolať na jednotlivé ministerstvá krízové štáby, ktoré majú navrhnúť ďalšie opatrenia na zabránenie šírenia vírusu, a ktoré nová vláda následne prerokuje ešte v daný deň na svojom rokovaní.

Nový premiér sa vyhol odpovedi na otázku, či budúci týždeň vyhlási núdzový stav pre celú krajinu. „Nevieme, čo bude ďalej. Musíme sa hlavne správať zodpovedne. Zároveň potrebujeme vedieť, akým smerom sa situácia vyvinie,“ dodal.