Úvod Z DOMOVA Matovič sa vysmieva progresívcom a kresťanským demokratom

Matovič sa vysmieva progresívcom a kresťanským demokratom

Igor Matovič. (Foto: archív)

Premiér Igor Matovič od nástupu do funkcie denno-denne zaplavuje sociálnu sieť Facebook svojimi statusmi, v ktorých často nerozoberá iba politiku, ale aj svoje osobné postoje. Nie je to inak ani v prípade, keď sa predseda vlády tvrdo pustil do svojich, dnes už bývalých, kolegov z opozície.

Sám seba označuje za „lúzra“ a politikov ako Andrej Kiska, Michal Truban či Miroslav Beblavý, ktorí sa dostali do parlamentu s odretými ušami, alebo úplne vo voľbách prepadli, nazýva s citeľnou dávkou irónie „vyvolenými“.

Na Matovičovom oficiálnom facebookovom profile sa objavil status s takmer rozprávkovým názvom „O lúzrovi a Vyvolených“. Jeho obsah je však už oveľa menej rozprávkový. Premiér v ňom píše o tom, ako si on „išiel svoje“ a ako sa po voľbách jeho bývalým kolegom z vtedajšej opozície sen rozplynul pred očami.

Politický analytik, vysokoškolský pedagóg a zakladateľ hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár v reakcii na Matovičov posmešný status, venovaný bývalým politickým súputnikom, napísal, že s vyjadreniami premiéra je to „čím ďalej tým horšie“.

Matovič v statuse spomína na vlaňajšie dohady medzi predstaviteľmi vtedajšej opozície, ktorí sa nechceli spájať do spoločného predvolebného paktu s OĽaNO a nakoniec skončili veľmi zle. Strana Andreja Kisku Za ľudí sa do parlamentu dostala len tak tak a stala sa najmenšou partajou v zákonodarnom zbore.

Ešte horšie dopadli Progresívne Slovensko a strana Spolu, ktoré sa spojili do predvolebnej koalície, a tak potrebovali na účasť v parlamente namiesto 5 až 7 percent hlasov, ktoré im tesne ušli. Po paktovaní s progresívcami skončilo mimo parlamentu aj KDH.

„Takto pred rokom boli médiá plné článkov Vyvolených o lúzrovi, ktorý nie je hodný sa viac do parlamentu dostať. Dlhodobo si odmietal implantovať želanú to ich vysnívanú ideológiu, a tak sa dostal do ich nemilosti.

Zbožňovali Andrejka, Ivanka, Miška, Mirka, Alojzíka … a lúzrovi predpovedali parlamentnú smrť. Hysterčili, keď si dovolil na ich bôžikov čo i len krivo pozrieť. Ich podvody či hriechy cielene odmietali vidieť, umenšovali ich, či priamo obhajovali,“ píše Matovič.

Premiér od nástupu do funkcie dodnes stále nemá svojho hovorcu, takže sa dá predpokladať, že status uverejnený už tradične na sociálnej sieti pravdepodobnepísal osobne.

V komentároch, ktorých sa pod príspevkom objavilo za 12 hodín viac ako tisíc, však mnohí ľudia vyčítajú premiérovi spôsob jeho komunikácie. Svojich bývalých kolegov, ktorí s ním pred voľbami nerátali, nazýva ironicky „bôžikmi“ či „vyvolenými“ a viditeľne sa im vysmieva za to, že skončili nie príliš slávne.

„Lúzer si išiel svoje, hlas Vyvolených si nevšímal … až zasadli sudcovia najvyšší a bôžikov do zabudnutia poslali … a lúzer dostal od sudcov z ľudu rolu, o ktorej nikdy nesníval, keďže si roky myslel, že jeho večná rola je len v prvej línii krvácať za iných. A Vyvolení boli v šoku. Sen sa im rozplynul pred očami,“ dodal premiér v statuse.

Podľa Matoviča nedokázali „vyvolení“ pochopiť, prečo sa ich politika zdala byť voličom taká falošná, že čím viac sa snažili, tým menej im ľudia verili. Predseda vlády tvrdí, že progresívci naňho preto teraz útočia.

„Otriasli sa a opäť idú svoje … a nikdy to neskončí. Tí, čo pravdu hľadať mali, sa jej majiteľmi stali. Ich bohorovnosť, sebaklam a selektívna ‚spravodlivosť‘ im viac nedovolí pravdu nájsť … zostalo to na sudcoch z ľudu, aby pravdu hľadali a ďalej posúvali. Vyvolení zlyhali,“ uzatvoril Matovič svoj status.

Pripomeňme, že od nástupu nového kabinetu sú to práve hnutie Progresívne Slovensko a koaličná strana Za ľudí, ktorí sú po opozícii najhlasnejšími kritikmi koaličnej vlády pod vedením lídra OĽaNO Igora Matoviča.