Úvod Z DOMOVA Matovič, smer Leopoldov! zaznelo na ďalšom z protivládnych protestov

Matovič, smer Leopoldov! zaznelo na ďalšom z protivládnych protestov

Foto: Pavel Kapusta

Na bratislavskom Námestí slobody pred budovou Úradu vlády sa v sobotu konal ďalší zo série občianskych protestov proti vláde Igora Matoviča. Organizátor akcie, exposlanec Národnej rady SR Peter Marček pozval na improvizované pódium viacerých opozičných politikov a občianskych aktivistov.

„Bolo by skvelé mať vládu s odvahou odmietať všetky nezmyselné požiadavky z EÚ a NATO, došliapnuť si na politické neziskovky, prestať podporovať genderové a podobné programy, zastaviť migráciu, strážiť hranice, budovať nezávislú obranu a podporovať znovu domácu ekonomiku,” povedal na úvod moderátor podujatia Rastislav Lehotský, čím nepriamo upozornil, že súčasná vládnuca garnitúra robí pravý opak.

“Vláda chce zničiť matku národa Maticu slovenskú,” poukázal niekdajší poslanec parlamentu za SNS a predseda Inštitútu národnej politiky Rafael Rafaj na aktuálnu snahu vedenia ministerstva kultúry zastaviť financovanie inštitúcie. Pripomenul, že podobným snahám musela Matica čeliť i v nedávnej minulosti.

Podľa jeho slov predstavitelia SNS na čele s Jánom Slotom počas vlády Ivety Radičovej zabránili finančnej likvidácii Matice. Po dohode s vtedajším ministrom Danielom Krajcerom ministerstvo zachovalo dotácie pre najstaršiu národnú ustanovizeň Slovákov.

Krajcerovou podmienkou však bolo, aby národniarski poslanci v NR SR hlasovali za zlúčenie verejnoprávneho rozhlasu a televízie do spoločnej RTVS. “Posledných desať rokov tak Matica existuje aj vďaka SNS,” povedal Rafaj. Matovičov kabinet označil za “vládu národnej zrady”.

Aktivistka Michaela Holáková vo svojom vystúpení upozornila na tisíce prípadov, keď vinou prehnananých reštrikčných Matovičových opatrení počas koronankrízy ľudia prišli o prácu a ďalším z kapacitných dôvodov nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť nesúvisiaca s ochorením COVID-19. “Matovič, smer Leopoldov!” zvolala na premiérovu adresu.

Anton Hrnko. (Foto: Pavel Kapusta)

Bývalý člen zákonodarného zboru za SNS Anton Hrnko v emotívnom vystúpení okrem iného uviedol, že keď začiatkom 90. rokov bojoval za samostatnú Slovenskú republiku, nikdy si nepomyslel, že sa raz dožijeme takejto vlády, ohrozujúcej samotnú podstatu existencie nášho štátu. Pripomenul paktovanie Matoviča zo šovinistickou stranou SMK a nazval ho vodcom maďarskej iredenty na Slovensku.

Spomenul tiež fakt, že jedným z poradcov súčasného predsedu vlády je popredný presadzovateľ iredentistickej agendy a bývalý predseda SMK József Berényi. “Po tom, ako sa prevalilo, že Matovič sľúbil SMK politické ústupky, premiér vyhlásil, že mu Maďari napľuli na podanú ruku.

Ale vzápätí išiel s Berényim na oficiálnu návštevu Maďarska. Tak koho oklamal?” povedal Hrnko. Ako dodal, “od roku 1990 tu boli rôzne vlády, ale takúto služobnícku vládu smerom k zahraničiu sme tu ešte nemali a musíme jej povedať Dosť!”

Hrnka pri mikrofóne vystriedal poslanec NR SR za ĽSNS Milan Mazurek. Ostré slová adresoval budúcej ministerke Veronike Remišovej za to, že v prípade Govnet svojou nekompetentnoťou ohrozila bezpečnosť štátu.

“V inej civilizovanej krajine by za takúto kauzu už dávno musela odstúpiť. Lenže títo ľudia nemajú chrbtovú kosť,” vyhlásil. O jej odbornej nespôsobilosti vykonávať svoju funkciu podľa neho za všetko hovorí fakt, že Remišová, ktorá je v súčasnosti vicepremiérkou pre investície a informatizáciu, robila svoju vysokoškolskú diplomovú prácu o Popoluške.

Foto: Pavel Kapusta

Mazurek komentoval aj praktické kroky premiéra, ktorý pred voľbami sľuboval, že odpolitizuje výber uchádzačov o verejné funkcie, že vedúce posty v štátnej správe obsadia odborníci, ľudia z praxe a s dostatočným vzdelaním.

“Aká je dnes realita?” opýtal sa a pripomenul, že miesta 72 prednostov okresných úradov majú obsadiť ľudia priamo z Matovičovo hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti nie na základe odbornosti, ale na základe straníckej príslušnosti.

Poslanca tiež poburuje, že vládny kabinet nerobí nič pre našich občanov, no na druhej strane snaživo vychádza v ústrety “nenažratým zahraničným bankárom”. Spomenul, že banky na Slovensku dosiahli len v minulom roku neuveriteľných 643 miliónov eur čistého zisku.

“A po tom, čo banky ľuďom znova zvýšili poplatky, po tom, čo všetkým odporučili, aby platili kartami, po tom, čo im vláda dala možnosť poskytovať štátom kryté úvery a bez rizika zarábať na slovenskom národe, im Igor Matovič ešte venuje 300 miliónov eur cez zrušenie bankového odvodu!

Vzápätí sa ten istý Matovič postaví pred kamery a vyhlási, že na 13. dôchodky pre ľudí, ktorí celý život poctivo pracovali, nebudú peniaze!” povedal Mazurek za búrlivých reakcií zhromaždených. Terajšiu koalíciu označil za mafiu.

Milan Uhrík na proteste pri vláde Igora Matoviča:

Záver mítingu patril poslancovi Európskeho parlamentu a podpredsedovi ĽSNS Milanovi Uhríkovi. “Chceli sme vláde dať obligátnych sto dní na rozbeh a pracovať v parlamente kultivovaným spôsobom.

Lenže s matovičovcami sa to jednoducho nedá. Nie sú schopní dodržať ani elementárne politické princípy a dohody, ako napríklad zvoliť opozičných predstaviteľov do kontrolných parlamentných výborov,” pripomenul.

“Čo urobila táto vláda pre obyčajných ľudí? V rozpore s predvolebnými sľubmi ešte nikdy neboli zástupcovia finančných skupín v takých vysokých v štátnych funkciách ako dnes. Škeria sa na nás bývalí penťácki topmanažéri, menovaní na kľúčové posty práve Matovičovou vládou. Podobne vychádza v ústrety zahraničným bankám a cudzím obchodným reťazcom,” priblížil europoslanec.

Doplnil, že súčasný vládny kabinet sa vyznačuje nominovaním absolútne nekompetentných ľudí a zadlžovaním. “Za sto dní, čo sú matovičovci pri moci, si vzali úver päť miliárd eur. Sumou tisíc eur tak zadlžili každého jedného obyvateľa Slovenska. A teraz sa chvália, že dostanú z Bruselu osem miliárd. To však nie je charita. Tieto peniaze bude splácať každý z nás.

Ak nie priamo, tak prostredníctvom nových európskych federálnych daní, ako je daň z platov, daň uhlíkových emisií či daň finančných transakcií, ktoré sa chystajú. A keď som sa Matoviča ako europoslanec opýtal, aký má na to názor, odpovedal mi, že nebude pokúšať osud a rešpektovať, čo povedia v zahraničí,” povedal.

Uhrík tiež vyzval, aby občania, ktorí chcú, aby štát konečne fungoval v ich prospech, v najbližších voľbách nevolili “marketingové figúrky” ako sú Matovič, Čaputová, Kiska, Lunter a im podobní.