Úvod Z DOMOVA Matovič tvrdí, že do Vianoc by sa malo uskutočniť ďalšie plošné testovanie

Matovič tvrdí, že do Vianoc by sa malo uskutočniť ďalšie plošné testovanie

Foto: archív

Do Vianoc by sa malo uskutočniť ďalšie plošné testovanie na ochorenie COVID-19, uviedol to predseda vlády Igor Matovič po rokovaní vlády. Bližšie informácie chce zverejniť v najbližšom čase. Ako tvrdí, na rokovaní vlády nebol proti nijaký minister.

Matovič tvrdí, že epidemiológovia aj ústredný krízový štáb vyhodnotili plošné testovanie ako dôležité, pretože dokázalo skresať počet pozitívnych ľudí, ktorí denne pribúdali. Zároveň tvrdí, že keď nechceme, aby bol opäť veľký nápor na nemocnice, tak sa musí realizovať plošné testovanie.

„Musíme mať preto zabezpečené dostatočné množstvo antigénových testov,“ povedal premiér. Potvrdil, že plošné testovanie by sa malo uskutočniť podľa všetkého v decembrových termínoch.

„Keď chceme zastaviť nárast epidémie, musíme opäť nabrať odvahu a urobiť plošné testovanie,“ vyhlásil Matovič. Podotkol, že nové kolo by sa realizovalo v podobnom duchu, ako to bolo teraz.

Teda tak, že najskôr by sa testovalo vo všetkých regiónoch a v ďalšom kole by už išlo len o regióny, kde bude situácia horšia. V prípadnom treťom kole by išlo už len o oblasti, kde je situácia najhoršia po druhom kole testovania. O situácii by chcel premiér komunikovať s prezidentkou.

Podľa premiéra, keď bude vláda vidieť, že ľudia sa nebudú chcieť zúčastniť na dobrovoľnom testovaní, v hre je aj lockdown v decembri, čo je „najhoršie riešenie pre slovenskú ekonomiku“.

Matovič tvrdí, že je zástancom plošného testovania. Zároveň dodal, že sa ide do zlého obdobia nielen epidemiologicky, rovnako nebude situácii priať ani počasie. Dodal, že plán komunitného testovania, ktorý navrhoval, sa neuskutočnil.