Úvod Politika Matovič: USA už dávno nie sú mierotvorcom, rozvrátili Líbyu, Irak, Sýriu

Matovič: USA už dávno nie sú mierotvorcom, rozvrátili Líbyu, Irak, Sýriu

Foto: archív

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič priznal, že vo volebnom programe jeho politického subjektu sa uvádzalo, že Spojené štáty americké sú garantom bezpečnosti a zárukou medzinárodnej stability. Dnes si to už Matovič nemyslí: USA podľa Matoviča dávno nie sú svetovým mierotvorcom.

„Žijú si svojím životom a celý civilizovaný svet tŕpne, ako sa prezident Donald Trump vyspí a ktorú mierovú dohodu s ktorým štátom zruší. Precitol som z toho. Podľa mňa USA sú dnes chaos svetovej politiky a nie jej majákom,” vyhlásil Matovič.

Je však presvedčený, že Európska únia a Európsky parlament je náš spoločný dom, kde má Slovensko miesto. „Kandidujem za europoslanca a chcel by som, aby sa OĽaNO pokúsilo zobudiť uzavreté mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o zahraničnej politike EÚ. Urobme Európu silnejšou, veľkou, ako bola v minulosti.

Nemali by sme vzhliadať ani k Rusku ani k USA. Patrí sa poďakovať USA, ale posledné roky nás ťahajú do problémov. USA rozvrátili Líbyu, Irak, Sýriu. Na ich troskách vznikol Islamský štát a státisíce ľudí zbytočne zomreli. Vznikla migrantská kríza a páni v Bruseli sa len prizerali a diskutovali dva roky o tom, čo s tým robiť,“ povedal. S viacerými názormi, ktoré Matovič vyjadril, podľa neho nesúhlasia viacerí ľudia z hnutia OĽaNO.