Úvod Z DOMOVA Matovič vyhlásil, že je ochotný odstúpiť z postu premiéra a byť členom...

Matovič vyhlásil, že je ochotný odstúpiť z postu premiéra a byť členom vlády

Igor Matovič. (Foto: archív)

Premiér Igor Matovič je ochotný odstúpiť z funkcie a pôsobiť ďalej vo vláde ako jej člen. Podmienkou je však odchod predsedu SaS a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, Márie Kolíkovej z postu ministerky spravodlivosti a Juraja Šeligu z funkcie podpredsedu Národnej rady SR. Títo politici totiž v záujme jeho odstúpenia ponúkali svoju stoličku. Uviedol to v spoločnom vyhlásení hnutia OĽaNO.

„Pre upokojenie situácie počas rokovaní vlády považujeme za absolútne nevyhnutný odchod Richarda Sulíka z vlády,“ vyhlásil Igor Matovič. Oznámil zároveň ďalšie požiadavky, ktorými podmieňuje svoj odchod z postu šéfa exekutívy. V prípade nástupcu Kolíkovej požaduje „skúseného odborníka, ktorý nemá politické previazanie na vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho“.

Podmienkou je tiež odstúpenie predsedníčky zdravotníckeho výboru NR SR Jany Bittó Cigánikovej. Požiadavkou zo strany OĽaNO je aj nové prerozdelenie ministerských postov, a to striktne na základe výsledkov volieb. „SaS sa teda vzdá jedného z ministerstiev, ktoré jej hnutie OĽaNO po voľbách prepustilo na svoj úkor,“ doplnil Matovič.

„Ak koaliční partneri naplnia záväzky, ktoré verejne deklarovali a z ktorých vychádzajú naše požiadavky, som ochotný odstúpiť z pozície predsedu vlády SR a pôsobiť v nej ako jej člen,“ povedal premiér.

Zdôraznil, že OĽaNO oznamuje stanovisko s tým, že si uvedomuje svoj vlastný podiel zodpovednosti na súčasnej kríze v koalícii a tiež vážnosť situácie. „A uvedomujeme si tiež, že oveľa dôležitejšia ako akékoľvek miesto jednotlivca v tejto vláde je budúcnosť Slovenska a ďalšie pôsobenie demokratickej vlády, nie vlády mafie,“ dodal premiér.

Koaličná kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. SaS a Za ľudí volajú po rekonštrukcii vlády, žiadajú odchod Igora Matoviča z čela vlády. Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí a Milan Krajniak.

Ak Igor Matovič z postu premiéra neodíde, ministri SaS a Za ľudí vyhlásili, že plánujú opustiť vládu. Všetci členovia koalície tvrdia, že by radi zachovali jej súčasné zloženie a odmietajú predčasné voľby.