Úvod Z DOMOVA Matovič: Zaťahujeme záchrannú brzdu, inak SR čaká lockdown. Sulík: Sú to tliachaniny

Matovič: Zaťahujeme záchrannú brzdu, inak SR čaká lockdown. Sulík: Sú to tliachaniny

Igor Matovič a Richard Sulík. (Foto: TASR)

Slovensko sa v prípade aktuálnej situácie s pandémiou nového koronavírusu snaží zatiahnuť poslednú záchrannú brzdu. Ak nezafunguje, Slovensko čaká lockdown ako v Izraeli. Po rokovaní ústredného krízového štábu to vyhlásil premiér Igor Matovič s tým, že Slovensko a jeho obyvatelia majú poslednú možnosť na to, aby boli opatrní a dodržiavali protiepidemické opatrenia.

Slovensko sa vydalo v prípade pandémie nového koronavírusu „českou“ cestou. Od štvrtka sa preto sprísnia protiepidemické opatrenia. Medzi ne bude patriť povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri, zákaz hromadných podujatí, zákaz zhromažďovania sa, reštaurácie budú môcť podávať len zabalené jedlo a jeho konzumácia bude možná len v exteriéri.

Zatvoria sa fitnescentrá, wellness zariadenia, akvaparky, kúpaliská či sauny. Obchody s potravinami a drogériou budú musieť vymedziť čas nákupu pre seniorov. Stredoškoláci prejdú na dištančné štúdium. Obmedzí sa aj počet ľudí v obchodoch a nákupných centrách. Po rokovaní ústredného krízového štábu to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík sa podobne ako pri prvej vlne dostal opäť do sporu s premiérom Igorom Matovičom. Dôvodom sú prísne opatrenia, ktoré navrhuje pandemická komisia.

Rokovania krízového štábu označil za komplikované. „Sme rázne proti tomu, aby boli zavreté reštaurácie. Nevidíme dôvod ani zatvárať fitness centrá. Prekvapilo ma, že nikto z odborníkov nemá dáta. My nevieme koľko ľudí sa nakazilo vo fitku, reštaurácii či v divadle,“ povedal Sulík.

Matovič v reakcii na sociálnej sieti napísal, že sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. „Hoci majú povinnosť byť na Ústrednom krízovom štábe, prídu tam na chvíľu, nevypočujú si argumenty … v pohode si odídu na obedík, hoci koniec zasadnutia najdôležitejšieho krízového štábu je v nedohľadne … a idú sa opäť hrať na pekných pred médiá ako počas prvej vlny,“ reagoval premiér na Sulíka.

„To naozaj si nedokážeme uvedomiť, že primitívne útoky v médiách na ľudí z Pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu (ešte počas jeho zasadnutia) výrazne znižujú šancu, že ľudia budú následne ochranné opatrenia dodržiavať? To naozaj si neuvedomujeme, že na to ľudia doplatia životmi?“ pokračoval Matovič.

Situácia sa ešte viac vyostrila po tom, ako Sulík komentoval Matovičov status. „Igor, pandemická komisia, ktorá nemá základne dáta o tom, koľkí sa kde nakazili, len strieľa od pásu a presne tomu tie dnešné tliachaniny zodpovedali,“ napísal Sulík.

Nové protiepidemické opatrenia Matovičovej vlády:

Reprodukcia: internet