Úvod Z DOMOVA Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta SaS, oznámilo OĽaNO

Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta SaS, oznámilo OĽaNO

Igor Matovič. (Foto: archív)

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta strany SaS. Uznieslo sa na tom predsedníctvo hnutia OĽaNO, ako aj jeho poslanecký klub. OĽaNO zároveň pozvalo predstaviteľov strán „pôvodnej“ koalície na stretnutie. Informovalo o tom OĽaNO v oficiálnom stanovisku.

„Toto rozhodnutie je nemenné. Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente,“ odôvodnilo svoje rozhodnutie predsedníctvo a poslanci OĽaNO.

Hnutie upozornilo, že Slovensko čelí bezprecedentným výzvam, ako je pandémia, vojna na Ukrajine, utečenecká kríza, extrémna inflácia či rast cien energií. „Je to čas, kedy je potrebné držať spolu, poskytnúť občanom potrebnú oporu a istotu, že ich vláda týmto náročným obdobím bezpečne prevedie,“ dodalo v stanovisku.

OĽaNO preto pozvalo predstaviteľov štyroch vládnych strán na stretnutie, ktoré označilo „Zodpovednosť za Slovensko“. SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada vypracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. Ak sa ich požiadavky nenaplnia do konca augusta, ministri za SaS chcú podať demisiu.