Úvod Z DOMOVA Matovič zostáva vo funkcii, opozičným poslancom sa vyhrážal Národnou kriminálnou agentúrou

Matovič zostáva vo funkcii, opozičným poslancom sa vyhrážal Národnou kriminálnou agentúrou

Igor Matovič po hlasovaní. (Foto: archív)

Predseda vlády Igor Matovič zostáva na svojom poste aj po viac ako 19-hodinovom odvolávacom maratóne na pôde Národnej rady SR. Návrh opozície na vyslovenie nedôvery premiérovi podporilo v pléne 47 zo 125 prítomných poslancov, 78 bolo proti. Za odvolanie Matoviča hlasovali poslanci opozičných strán Smer-SD, ĽSNS a nezaradení poslanci. Proti boli zástupcovia vládnych strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Matovič čelil odvolávaniu pre kauzu jeho diplomovej práce, ale aj pre jeho pôsobenie v kresle premiéra. Počas parlamentnej diskusie vystúpilo vyše 30 poslancov, väčšina z nich z opozície. Tí spomenuli množstvo dôvodov,  pre ktoré by mal premiér odísť z funkcie.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár v úvodnom slove povedal, že premiér neplní svoj sľubu vykonávať funkciu čestne, svedomito a v záujme občanov, odkláňa sa od programového vyhlásenia vlády, nie je pripravený na manažovanie plnenia ústavných povinností vlády, nemá ucelenú stratégiu postupu transformácie spoločnosti a ekonomiky po kríze a „spackal” nedávny bruselský samit.

Matovič označil tento návrh za „veľmi slabučký“ a predložili ho podľa neho ľudia bez morálnej autority, ktorí sú zodpovední za absolútny rozklad Slovenska. „Hodnotiť našu vládu idú ľudia, ktorí dvanásť rokov rozkrádali štátny rozpočet. Nehanbíte sa, páni? Myslíte si, že máte morálne právo dnes niekoho súdiť?

Naozaj nemáte Boha pri sebe? Myslel som si, že budete štyri roky tíško šúchať nohami a čakať, kým vám na dvere zaklope NAKA (národná kriminálna agentúra  -pozn. red.),“ uviedol v rozprave.

Dôvody, ktoré uviedol Blanár na jeho odvolanie, označil za klamstvá a výmysly. Poslancov v závere svojho vystúpenia opakovane vyzval, aby pri jeho odvolávaní hlasovali v súlade so svojim svedomím a presvedčením.

Peter Pellegrini vo svojom vystúpení povedal, že súčasný premiér je „falošnou zmenou“ a mal by odísť z čela vlády, lebo môže napáchať morálne, ekonomické a zahraničnopolitické škody.

Grendel zasa poznamenal, že návrh opozície je „nepripravený, neprincipiálny a neúprimný“ a je len akousi povinnou jazdou opozície. Podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický vláde vytkol amaterizmus a nekompetentnosť.

Vo štvrtok 23. júla bolo krátko po 23:00 h rokovanie parlamentu prerušené. Niekoľkí poslanci za ĽSNS totiž zablokovali rečnícky pult. Ako dôvod uviedli neprítomnosť premiéra v rokovacej sále. Matovič mal byť v tom čase už v Trnave vo svojom dome. Po blokáde rečníckeho pultu sa do rokovacej sály vrátil a rokovanie pokračovalo.

Nezaradený poslanec Richard Raši v pokračujúcej rozprave odporučil hnutiu OĽaNO, aby navrhlo nového predsedu vlády. „Určite sa medzi vami nájde niekto, kto by prácu premiéra robil férovo,“ povedal Raši. Premiéra vyzval, aby zverejnil svoju diplomovku, pre ktorú čelí odvolávaniu.

Predsedníčka poslaneckého klubu strany SaS Anna Zemanová zasa zdôraznila, že vytvoriť vládu je len začiatok, udržať ju pokope je pokrok a až presadiť reformy bude úspech. Matovič čelil odvolávaniu po štyroch mesiacoch od vzniku súčasnej vlády.

Poslanci ĽSNS zablokovali rečnícky pult a žiadali, aby sa premiér Matovič osobne dostavil na rokovanie o jeho odvolávaní. (Foto: archív)