Úvod Z DOMOVA Matovičova vláda: Kúpime americké stíhačky a zrušíme 13. dôchodky

Matovičova vláda: Kúpime americké stíhačky a zrušíme 13. dôchodky

Foto: archív

Premiér Igor Matovič oznámil, že zrejme bude potrebné zrušiť 13. dôchodky. Zdôvodnil to nevyhnutnosťou prijať opatrenia na zastavenie šírenia sa koronavírusu a ekonomickou recesiou, ktorá v dôsledku toho zrejme Slovensko čaká. Pritom Matovič pred voľbami sľúbil, že nezruší nijaké sociálne vymoženosti pre ľudí, ktoré zaviedla bývalá vláda.

Premiér  svoje plány ozrejmil v relácii TV Markíza na telo: „Keď si niekto myslí, že teraz sa pokakám z toho, že sa mám postaviť pred ľudí a povedať, akože milí dôchodcovia, akože fajn, ja viem, všetci si zaslúžite 13. dôchodky.

Ale keď raz ako krajina by sme mali zahynúť, budeme ich musieť odložiť. Áno, nezodpovedne si Smer chcel kúpiť voličov. Ja som presvedčený o tom, že ľudia to pochopia, musíme s nimi hrať férovú hru, ukázať im karty a povedať takýto je stav“.

Na druhej strane vláda neplánuje šetriť na amerických stíhačkách, ktoré štátnu kasu zaťažia oveľa viac, ako 13. dôchodky. Predseda Národnej Rady (NR) SR Boris Kollár totiž v televízii TA3 známil, že SR nemôže zastaviť nákup amerických stíhačiek F-16.

Podľa jeho názoru by to spôsobilo zlú reputáciu Slovenska pred našimi spojencami. „Počúvať také nezmysly, že teraz ideme vypovedať nákup amerických stíhačiek, to rozhodne nie. Proste raz, keď je zmluva podpísaná, tak musí platiť,“ povedal Kollár.

Nový predseda NR SR tiež trvá na tom, aby sme každý rok platili 2 percentá HDP do rozpočtu NATO, ako to bolo doteraz. „My si musíme plniť všetky podmienky. Dve percentá musíme investovať do armády, tak ako sme sa v medzinárodných zmluvách zaviazali.“

Kým 13. dôchodky by stáli našu štátnu kasu 400 miliónov eur, za americké stíhačky zaplatíme až 1,6 miliardy eur, čo je štyrikrát viac. Navyše, to je len základná výbava, odhaduje sa, že náklady na prevádzku štrnástich amerických stíhačiek F-16 budú vysoko prevyšovať dve miliardy eur.

Boris Kollár je presvedčený, že nemôžeme zastaviť kúpu amerických stíhačiek. (Foto: archív)

Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini uviedol, že ho veľmi mrzí, že si nový premiér vybral ako cieľ svojich reštrikčných opatrení seniorov, ktorí sú najviac postihnutí koronavírusovou pandémiou.

„Pred voľbami sme v parlamente po ťažkom boji presadili zavedenie 13. dôchodku, aby sme seniorom pomohli zlepšiť ich život. Odmietam snahy o rušenie tohto opatrenia, osobitne v čase, keď sa títo ľudia reálne boja o svoj život a keď sa o nich boja ich deti a rodiny,“ vyhlásil bývalý šéf vládneho kabinetu.

Rovnaký názor vyslovil aj exminister financií Ladislav Kamenický, podľa ktorého je teraz 13. dôchodok v ohrození. „Priatelia pozor. Nová vláda na čele s Matovičom pritvrdzuje. Kde sa podeli predvolebné sľuby, že sa nebude siahať na sociálne opatrenia pre ľudí?“ opýtal sa na sociálnej sieti.