Úvod Z DOMOVA Matovičovo hnutie mení názov na OĽaNO a priatelia

Matovičovo hnutie mení názov na OĽaNO a priatelia

Igor Matovič. (Foto: archív)

Politické hnutie OĽaNO mení názov. Bude sa volať „Obyčajní ľudia, Nezávislí kandidáti, NOVA, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar szívek“. Oficiálna skratka hnutia bude OĽaNO a priatelia. Do volieb ide opäť aj s hnutím NOVA. Informovali o tom predseda hnutia Igor Matovič a predseda hnutia NOVA Gábor Grendel na mediálnom brífingu.

„Ideme spoločne ďalej s hnutím NOVA,“ uviedol Matovič s tým, že ide o partnerskú spoluprácu. Vyzdvihol pritom nielen spoluprácu s Grendelom či Annou Andrejuvovou, ale aj s bývalým štátnym tajomníkom rezortu financií Marcelom Klimekom. „Do volieb musíme spojiť všetky sily,“ povedal a pripomenul hrozbu prepadávania hlasov tzv. demokratických voličov vo voľbách.

Grendel vyhlásil, že vďaka voľbám v roku 2020 boli zvolení do kľúčových funkcií v prokuratúre a polícii čestní ľudia, rozviazali sa ruky orgánom činným v trestnom konaní. „V hnutí NOVA nezabúdame na to, že pred voľbami v roku 2020 to vôbec také samozrejmé nebolo. Práve návrat mafiánskych praktík bude v stávke v predčasných voľbách v roku 2023,“ doplnil.

Uviedol tiež, že mnohí si to možno neuvedomujú a podceňujú to vzhľadom na aktuálne témy ako sú vojna, inflácia, energetická kríza. „Zodpovední politici musia vidieť aj o krok dopredu, pozerať sa do budúcnosti,“ dodal.

Matovič priblížil aj ostatné platformy, zahrnuté v názve. Šancu chce dať hnutie podľa jeho slov naďalej aj nezávislým kandidátom. Slobodní a zodpovední má byť platforma umiernených liberálov, ktorí už pôsobia v poslaneckom klube hnutia, ale aj pre nové osobnosti, ktoré ešte predstavia. Zvyšné dve platformy patria rómskej komunite Pačivale Roma a maďarskej komunite Magyar Szívek.

Na otázku o rokovaniach s inými stranami odpovedal, že ešte môžu pribudnúť do spolupráce ďalšie subjekty. Nevylúčil ani ďalšiu zmenu názvu. Otvorený je aj prípadnej volebnej koalícii. Ďalej rokujú aj so stranami Za ľudí a Kresťanská únia. Dodal, že s SMK a Alianciou nerokujú. Komunikoval však s predsedom Aliancie o tom, či pôjdu do volieb samostatne.