Úvod Politika Matteo Salvini zvažuje výstavbu bariéry proti migrantom

Matteo Salvini zvažuje výstavbu bariéry proti migrantom

Foto: archív

Taliansky minister vnútra a šéf protiimigračnej strany Liga Matteo Salvini zvažuje postaviť na hranici so Slovinskom plot proti migrantom. Predchádzajúce opatrenia talianskej vlády, teda zatvorenie prístavov a zneprístupnenie teritoriálnych vôd humanitárnym lodiam s migrantmi na palube totiž oživili balkánsku migračnú trasu.

Balkánska cesta, ktorá vedie z Pakistanu a Afganistanu až do Rakúska a Nemecka, podľa údajov talianskeho ministerstva vnútra znovu ožíva. V roku 2018 na hranici Talianska a Slovinska zaznamenali 446 migrantov bez potrebných dokladov, kým v tomto roku to bolo doteraz 782 ľudí.

Aj keď to v porovnaní s celkovým tokom utečencov nie sú vysoké čísla, Salvini takmer zdvojnásobenie ich počtu interpretuje ako oživenie tejto pevninskej migračnej cesty. „Od júla spolu so Slovincami spustíme pohraničné hliadky. Ak sa migračný tok nezastaví, nevylučujeme vybudovanie fyzickej zábrany na hranici, ako to už urobili iné európske krajiny. Extrémne zlo si žiada extrémne opatrenie,“ povedal Salvini na tlačovej konferencii.

Podľa posledných údajov Frontexu bolo v prvých štyroch mesiacoch tohto roka na jednotlivých hraniciach balkánskej trasy zaznamenaných 4 263 migrantov, predovšetkým Afgancov, Iračanov a Sýrčanov. Do Talianska mieri len menšina z nich, väčšina sa chce dostať do Rakúska alebo Nemecka. Salvini varuje, že ak únia rázne nezasiahne, mohlo by Taliansko opustiť schengenský priestor.

Foto: archív