Úvod Politika Mayová chce, aby sa exminister Johnson ospravedlnil moslimom

Mayová chce, aby sa exminister Johnson ospravedlnil moslimom

Exminister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Boris Johnson. (Foto: archív)

Britská premiérka Theresa Mayová a ďalší vplyvní konzervatívci vyzvali bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, aby sa ospravedlnil za stĺpček v novinách, v ktorom napísal, že ženy v burkách vyzerajú ako „poštové schránky“ a bankoví lupiči. Johnson, ktorý podal demisiu minulý mesiac pre spor okolo tzv. brexitu, uviedol spomínané prirovnania v článku zverejnenom v britskom denníku Daily Telegraph.

Johnson napísal, že je proti zákazu buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár, ale dodal, že je „úplne komické, keď ľudia dobrovoľne chodia po svete s výzorom poštovej schránky“. Jeho článok vyvolal kritiku moslimských organizácií a kolegov-politikov, uviedla tlačová agentúra AP. Predseda Konzervatívnej strany Brandon Lewis v tweete napísal, že požiadal Johnsona, aby sa ospravedlnil. Mayová oznámila, že s Lewisom súhlasí.

„Naozaj si myslím, že by sme mali byť všetci veľmi opatrní v tom, aký jazyk a slová používame. A niektoré slová, ktoré Boris použil pri opise výzoru ľudí, sú očividne urážlivé,“ uviedla britská premiérka. Zatiaľ nič nenaznačuje, že sa Johnson plánuje Mayovej odporúčaniu podvoliť.

Niekoľko európskych krajín, vrátane Francúzska, Belgicka a Dánska, zakázalo na verejnosti závoje zahaľujúce tvár, ale nijaká z hlavných politických strán v Británii takéto obmedzenie nepodporuje. „Som presvedčená, že ženy by si mali samy vybrať, ako sa budú obliekať,“ vyhlásila Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová. (Foto: archív)