Úvod Politika Mayová chce chrániť práva Slovákov v Británii

Mayová chce chrániť práva Slovákov v Británii

Foto: archív

Hneď po veľkých prišlo na rad Slovensko. Britská premiérka Theresa Mayová navštívila Bratislavu. Slovensko bolo po Nemecku, Francúzsku a Taliansku ďalšou zastávkou na jej ceste po Európskej únii. Z Bratislavy pokračovala Mayová do Poľska.

Slovensko práve predsedá Rade EÚ. Aj to je jeden z dôvodov, prečo u britskej premiérky dostalo prednosť pred inými krajinami. Samozrejme, situáciu zásadným spôsobom ovplyvňuje referendum, v ktorom 23. júna Briti povedali nie pokračujúcemu členstvu krajiny v EÚ.

„Je dôležité podčiarknuť, že hoci Spojené kráľovstvo odchádza z únie, neopúšťa ani Európu, ani svet, ani sa neuzatvárame do seba,“ zopakovala na Slovensku Mayová slová, ktoré už niekoľko ráz o brexite povedala. Britská premiérka takisto v Bratislave opäť potvrdila, že chce až na budúci rok spustiť rokovania o odchode krajiny z EÚ na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy.

„Stretnutie ma utvrdilo v presvedčení, že je záujem na predstavení takého projektu budúceho spolužitia Európskej únie a Veľkej Británie, ktorý bude vzájomne výhodný pre občanov Británie a EÚ,“ uviedol slovenský premiér Robert Fico.

Predseda vlády spomenul tri hlavné témy, ktoré budú predmetom rokovaní s Britániou. „Pochopiteľne to bude téma migrácie. Britskí občania ju vnímajú predovšetkým cez prácu obyvateľov EÚ v Británii. Požiadal som pani premiérku o osobitnú mieru starostlivosti o Slovákov, ktorí dnes v Británii pracujú,“ povedal Fico. „Druhá téma, ktorá bude predmetom rokovaní, je jednotný trh. Treťou je bezpečnosť, kde musia EÚ a Británia maximálne spolupracovať,“ povedal slovenský premiér.

Foto: archív
Foto: archív

V Británii žije a pracuje 80- až 90-tisíc Slovákov. Mayová tvrdí, že bude schopná zabezpečiť ich práva, keď zostanú chránené práva Britov, ktorí sú v krajinách EÚ. Premiérka však pripomenula, že Briti v referende jednoznačne povedali, že si neželajú voľný pohyb osôb tak, ako to bolo v minulosti. „Budeme hľadať také riešenie, ktoré nám to umožní do istej miery kontrolovať a zároveň získať čo najlepšie možné výhody pri prístupe na trh s tovarmi a so službami. Je to v najlepšom záujme Spojeného kráľovstva aj EÚ,“ povedala Mayová.

Tomáš A. Nagy z Globsec Policy Institute pripomína, že Mayová si pripravuje pôdu na budúce rokovania. „Chce využiť diplomatický potenciál Británie. Londýn mal v minulosti dobré vzťahy so strednou Európou, ale aj so škandinávskymi či pobaltskými krajinami,“ povedal Nagy pre denník Pravda.

„Británia chce viesť dialóg o tom, akú podobu bude mať brexit. Pokračuje diskusia, ako bude vyzerať. Bude to akýsi mäkký brexit, teda politická odluka so zachovaním čo najhlbších hospodárskych vzťahov? Alebo to bude tvrdý brexit? Tú prvú možnosť považujem za pravdepodobnejšiu. Aj z pohľadu Slovenska a strednej Európy by bolo najlepšie, keby sme išli skôr cestou mäkkého brexitu,“ myslí si expert.

Nagy tvrdí, že Londýn nebude úplne tlačiť na uzavretie pracovného trhu pre občanov EÚ. „Politicky musí vláda migráciu riešiť a brzdiť ju. Ale pre Britániu bola ekonomicky výhodná. Londýn v tom musí hľadať rovnovážny model,“ predpokladá Nagy.