Úvod Politika Mayová chce od Corbyna pomoc s brexitom

Mayová chce od Corbyna pomoc s brexitom

Foto: archív

Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala lídra hlavnej opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, aby s ňou spolupracoval na prelomení patovej situácie v otázke brexitu. V článku novín Mail on Sunday napísala, že chápe, prečo sa zástancovia tvrdého brexitu v jej vlastnej Konzervatívnej strane, ktorí chcú jasné odtrhnutie od Európskej únie, zdráhajú uzavrieť mäkšiu dohodu s ostrieľaným socialistom.

Zlý výsledok v nedávnych komunálnych voľbách v Anglicku podľa nej ešte viac zvýšil potrebu nájsť takú rozvodovú dohodu s EÚ, ktorú podporí väčšina poslancov britského parlamentu, aj keby medzi nimi nemali byť jej vlastní radoví konzervatívni zákonodarcovia.

„Lídrovi opozície odkazujem: počúvajme, čo povedali voliči vo voľbách, a na chvíľu dajme bokom naše názorové rozdiely. Urobme dohodu,“ uviedla v komentári v Mail on Sunday. Mayová vyrokovala vlani s Bruselom dohodu o brexite, teda o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, ale britskí poslanci ju v hlasovaniach opakovane zamietli.

Proti dohode sa pritom postavil veľký počet premiérkiných vlastných konzervatívnych zákonodarcov. „Nanešťastie, musím pripustiť, že nie je ani len náznak, že by sa tento postoj menil,“ napísala Mayová.

Keby bola dohoda o odchode Británie z EÚ schválená, ostrovná krajina by úniu opustila už 29. marca. Tento dátum odchodu sa však už dvakrát odložil a najnovšie je stanovený na 31. októbra. „Vláda vedie rozhovory s opozíciou a snaží sa nájsť jednotný, medzistranícky postoj,“ uviedla Mayová.

„Mnohých mojich kolegov toto rozhodnutie neteší. Úprimne povedané, toto som nechcela ani ja,“ priznala. „Čím dlhšie to bude trvať, tým väčšie je riziko, že vôbec neodídeme. Musíme vystúpiť z EÚ a dosiahnuť medzi sebou dohodu,“ apelovala na súperov z opozície.

Konzervatívci prišli v komunálnych voľbách v Anglicku o vyše tisíc kresiel, ale ani labouristom sa nedarilo, pretože voliči vyventilovali svoju frustráciu z patovej situácie okolo brexitu. Tá dominuje a zaťažuje britskú politiku.

Noviny Sunday Times tvrdia, že vláda je pripravená ustúpiť labouristom v troch oblastiach: ide o spojenectvo s EÚ v otázke ciel a tovaru a o práva pracujúcich. Mayová má podľa periodika v pláne dočasnú colnú dohodu s EÚ, ktorá by mala trvať až do nasledujúcich všeobecných volieb. Tie sa musia konať do mája 2022.

Foto: archív