Úvod Politika Mayová chce vyhlásiť predčasné voľby

Mayová chce vyhlásiť predčasné voľby

Foto: archív

Britská premiérka Theresa Mayová mieni 8. júna usporiadať predčasné voľby. Šéfka vlády svoj krok na mimoriadnom tlačovom brífingu zdôvodnila tým, že chce mať jasný mandát pri rokovaniach o podmienkach vystúpenia Británie z Európskej únie. Veľká Británia podľa nej teraz potrebuje istotu, stabilitu a silné vedenie.

Podľa premiérky sú voľby nevyhnutné, pretože parlament nie je jednotný v otázke chystaného britského odchodu z EÚ. Oponentov obvinila z politických hier, oslabujúcich jej pozíciu pri rokovaniach o vystúpení krajiny z únie. Ostatné strany podľa nej nesúhlasia s vládnymi plánmi ohľadom brexitu. „Z brexitu nie je cesty späť,“ zdôraznila v tejto súvislosti.

Doteraz premiérka tvrdila, že v úrade zostane až do riadneho termínu volieb v roku 2020. Stále však musela čeliť výčitkám, že na rokovania o brexite nemá mandát. Práve ona pritom v marci oficiálne oznámila britský zámer opustiť úniu.

Posledné prieskumy ukazujú, že premiérkini konzervatívci majú pred opozičnými labouristov jasný náskok a súčasná vládna väčšina by mohla z volieb vyjsť posilnená. Napríklad podľa aktuálneho prieskumu pre Sunday Mirror vyplýva, že toryovci by teraz získali 46 percent hlasov, kým labouristi 25 percent. Labouristi však už skôr naznačili, že by sa predčasným voľbám nebránili.