Úvod Politika Mayová: Nijaký občan EÚ nebude musieť po brexite odísť

Mayová: Nijaký občan EÚ nebude musieť po brexite odísť

Foto: archív

Nijaký občan členskej krajiny EÚ, ktorý momentálne žije legálne vo Veľkej Británii, z nej po odchode Londýna z únie nebude musieť odísť. Vyhlásila to na pôde britského parlamentu premiérka Theresa Mayová. Premiérka predstavila hrubé obrysy plánu, ktorý by mala Veľká Británia presadzovať na vyjednávaniach s európskymi partnermi o brexite. Po piatich rokoch budú môcť žiadať o štatút „obyvateľa“ Veľkej Británie, ktorý okrem iného umožňuje zaradiť sa plnohodnotne do britského systému sociálneho a zdravotného poistenia.

„Nijaké rodiny sa nebudú rozdeľovať,“ vyhlásila Mayová v parlamente a doplnila, že príbuzní akejkoľvek osoby, ktorá už žije na britských ostrovoch a je občanom jednej z členských krajín EÚ, za ňou budú môcť aj po brexite do Veľkej Británie prísť. Po piatich rokoch budú môcť žiadať o štatút „obyvateľa“ Veľkej Británie, ktorý okrem iného umožňuje zaradiť sa plnohodnotne do britského systému sociálneho a zdravotného poistenia.

Britská ponuka je však podľa Mayovej podmienená tým, že presne rovnaké práva zaručí aj únia občanom Veľkej Británie, ktorí žijú v niektorej z členských krajín EÚ. „Naša ponuka dá trom miliónom občanov EÚ žijúcim vo Veľkej Británii istotu do budúcnosti, a v rámci reciprocity poskytne zmluva  rovnaké podmienky pre viac ako milión britských občanov žijúcich v Európskej únii,“ povedala britská premiérka.