Úvod Politika Mayová v Bielom dome: Irak a Afganistan sa viac nesmú opakovať

Mayová v Bielom dome: Irak a Afganistan sa viac nesmú opakovať

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump vyjadril svoju „stopercentnú podporu NATO“. Britská premiérka Theresa Mayová to povedala na spoločnej tlačovej konferencii v Bielom dome s tým, že s Trumpom hovorili najmä o obrane a bezpečnosti.

Britská politička označila stretnutie s americkým lídrom za „zásadný moment pre prezidenta Trumpa a mňa v rámci budovania vzájomného partnerstva“. Obaja boli podľa nej „jednotní v tom, že uznávajú NATO za obranný múr“ európskej obrany.

Trump povedal, že si ctí návštevu britskej premiérky Mayovej v Bielom dome a to, že práve ona je jeho prvým oficiálnym zahraničným hosťom. „Špeciálne vzťahy medzi našimi dvoma krajinami boli pre spravodlivosť a mier jednými z najväčších síl v histórii,“ vyhlásil.

Trump s Mayovou zopakovali „neotrasiteľný záväzok“ svojich krajín smerom k Severoatlantickej aliancii. Americký líder totiž v minulosti vystrašil európskych spojencov tvrdením, NATO je zastaraná organizácia a USA zrejme nebudú podporovať krajiny nespĺňajúce stanovené ciele na financovanie obrany. Agentúra DPA uviedla, že Mayovej vyhlásenia mali zmierniť tieto obavy. Mayová tiež súhlasila s Trumpom v tom, že aj ďalší členovia NATO by mali platiť takú sumu, akú si vyžaduje ich členstvo v aliancii.

Trump tiež zopakoval svoju podporu brexitu. Vystúpenie Británie z Európskej únie by podľa neho bolo „fantastickou vecou“. Spojené štáty „rešpektujú suverenitu britských občanov a ich právo na sebaurčenie“ a obe krajiny podľa Trumpa chápu to, že „vlády musia reagovať na potreby bežných pracujúcich ľudí“.

Trump prijal pred tlačovou konferenciou Mayovú v Oválnej pracovni Bieleho domu. Mayová je podľa vlastných slov, ktoré povedala ešte vo štvrtok počas návštevy vo Filadelfii, „veľmi potešená“, že obchodná dohoda medzi USA a Britániou je jednou z Trumpových priorít.

Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo musia podľa Mayovej prevziať medzinárodnú zodpovednosť a preukázať vodcovstvo. Podobné vojenské intervencie, aké sa odohrali v Iraku alebo v Afganistane, sa viac nesmú opakovať, zdôraznila. Mayová Trumpovi odovzdala v mene kráľovnej Alžbety II. pozvanie do Anglicka a americká hlava štátu ho prijala.