Úvod Politika Mečiar: Amnestie stále platia

Mečiar: Amnestie stále platia

Foto: archív

Tzv. Mečiarove amnestie sú podľa bývalého premiéra SR Vladimíra Mečiara, ktorý ich udelil, stále platné. „Amnestie neboli zrušené, sú naďalej platné. Neboli, to je obrovský historický omyl,“ vyhlásil v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Tvrdí, že ich zrušenie bolo protiústavné.

„Štvorica, ktorá toto začala – Kiska, Fico, Danko, Bugár spustila Božie mlyny…melú pomaly, ale nájdu si ich. To, čo urobili, je v rozpore s Ústavou,“ uviedol Mečiar s tým, že každý občan SR by mal mať právnu istotu vrátane neho. Následkov rušenia amnestií sa ale neobáva. „Čo sa mám týchto chlapcov báť,“ pýtal sa s tým, že kedy mal strach.

Mečiar očakáva, že téma amnestií sa bude teraz riešiť na medzinárodnej pôde, keďže v tomto prípade zakvitla „blbosť a protiprávnosť“. Podľa neho je rozhodnutie NR SR a Ústavného súdu SR v rozpore s rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu o ich nezrušiteľnosti z 23. septembra 2008, ktoré súd vyhlásil na základe podnetu exriaditeľa SIS Ivana Lexu. Je presvedčený, že sa porušilo medzinárodné právo. „Bude ešte horúco,“ doplnil.

Expremiér v relácii odmietol, že by bol ideovým otcom myšlienky zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča. Tvrdí, že ho ani neriadil, rovnako popieral, že by vtedajšia štátna moc ovplyvňovala vyšetrovanie. To sa podľa neho zastavilo pre chýbajúceho korunného svedka, ktorý sa nechcel zo zahraničia dostaviť. Svedkov zavlečenia spochybňoval, dôkazy však nepredložil. Celý únos označil za „kauzičku“. Odmietol tiež, že by smrť Róberta Remiáša súvisela s prípadom. Ako vyplynulo z jeho slov, za amnestiami si naďalej stojí.