Úvod Politika Mečiar avizuje vznik novej národnej strany, bude jej pomáhať

Mečiar avizuje vznik novej národnej strany, bude jej pomáhať

Foto: Pavel Kapusta

Nabitá konferenčná sála Hotela Bratislava bola dejiskom ďalšieho z cyklu verejných podujatí Iniciatívy 2016 “25 rokov obnovenej štátnosti”. Na konferencii s názvom Obrana a bezpečnosť štátu vystúpil expremiér Vladimír Mečiar s prednáškou “Rok 2018 v politike”, vojenský expert a bezpečnostný analytik František Škvrnda hovoril o bezpečnosti samostatnej SR v 21. storočí a predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec predniesol prejav na tému “Budúcnosť Slovenskej republiky v európskom priestore”. Atmosféra bola nabitá emóciami a prítomní často rečníkov prerušovali potleskom.

Na záver moderátorka akcie, novinárka a expolitička Eva Zelenayová vyzvala prítomných na diskusiu a na otázky z publika určené prednášajúcim. Okrem iných sa do nej zapojili aj bývalý predseda SNS, poslanec a podpredseda vlády Jozef Prokeš, poslankyňa NR SR za ĽSNS Natália Grausová či aktivisti Marián Ostatník a Peter Socha. Hovorilo sa najmä o súčasnej napätej politickej situácii, budúcnosti Slovenskej republiky a spájaní národných síl, ktoré sú dnes roztrieštené a nejednotné.

Účastníci konferencie prijali aj vyhlásenie, v ktorom vyjadrili hlboké znepokojenie nad nezodpovedným konaním prezidenta Andreja Kisku a niektorých opozičných strán, ktorí zneužili smrť novinára a jeho priateľky na podnecovanie nenávisti a vášní proti legitímnej vláde a na jej zvrhnutie.

“Slovensko nepotrebuje revolúciu, ktorá ho ožobráči a privedie do absolútneho chaosu, Slovensko nepotrebuje psychopatov v politike, nepotrebuje politikov slúžiacich cudzím záujmom, nepotrebuje mimovládky strážiace ciele ich zahraničných donorov, nepotrebuje médiá bojujúce proti vlastnému národu,” píše sa okrem iného vo vyhlásení.

Foto: Pavel Kapusta

Jeho signatári ďalej vyzývajú zomknúť sa proti nanucovanému multikulturalizmu a rozmiestňovaniu imigrantov do štátov EÚ a dôrazne žiadajú vládu, aby zabezpečila systematickú ochranu a obranu celistvosti územia, pôdy, vodných, lesných a nerastných zdrojov Slovenskej republiky.

Pod vyhlásenie sa okrem Iniciatívy 2016 podpísalo aj Slovenské hnutie obrody, občianske združenie Rastic, SES NEZES, Slovakia plus, Korene, Kongres slovenskej inteligencie, OZ Vospolnosť, OZ Konzervatívne Slovensko, OZ Spoločnosť Andreja Hlinku, Ústav dejín kresťanstva, OZ Magnificat Slovakia, OZ Aliancia za nedeľu a Spoločenstvo kresťanské Slovensko.

Vladimír Mečiar na konferencii avizoval vznik pronárodného politického subjektu, ktorý by mal okrem nacionálneho princípu pôsobiť aj v intenciách kresťanských a sociálnych hodnôt a mal by byť schopný vytvoriť program národnej obrody Slovenska. “Keby sa takýto subjekt nevytvoril, nebude tu nositeľ zmeny, ktorú väčšina občanov už dlho očakáva,” povedal bývalý predseda vlády. Na priame otázky z publika, či v tejto politickej strane bude pôsobiť aj on sám odpovedal negatívne, dodal však, že bude rád tomuto subjektu pomáhať pri jeho vzniku a pôsobení.

Róbert Švec: Musíme zviesť zápas o charakter Slovenskej republiky