Úvod Politika Mečiar bude v telerozhlase hovoriť o amnestiách

Mečiar bude v telerozhlase hovoriť o amnestiách

Foto: archív

Rozhlasový moderátor Branislav Dobšinský bude v sobotu 10. júna v mimoriadnej diskusnej relácii Sobotné dialógy naživo diskutovať s bývalým predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom. Program s názvom Amnestie Vladimíra Mečiara začne RTVS vysielať o 12:10 v Rádiu Slovensko a súbežne aj na televíznej Jednotke.

Témou budú rozhodnutia o amnestii pre podozrenie z trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s oznámeným zavlečením M. Kováča ml. a s referendom o vstupe SR do NATO, vojenských základniach na Slovensku a priamej voľbe prezidenta.

Zrušenie týchto amnestií odobril Ústavný súd (ÚS) SR 31. mája. Za zrušenie hlasovalo osem ústavných sudcov, proti boli sudcovia Milan Ľalík a Peter Brňák. Podľa ÚS SR je tak rozhodnutie poslancov NR SR hlasujúcich za zrušenie amnestií, ktoré vyhlásil expremiér Mečiar ako zastupujúci prezident 3. marca a 7. júla 1998, v súlade s Ústavou SR. Opačný názor môže mať Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu – naň sa plánuje obrátiť exriaditeľ SIS Ivan Lexa, ktorý môže byť zrušením amnestií dotknutý. V minulosti už Lexovi v otázke rušenia amnestií dal štrasburský súd zapravdu.

Foto: archív
Foto: archív