Úvod Politika Mečiar: Fica treba vymeniť, Danko je sklamaním a Kiska chudák

Mečiar: Fica treba vymeniť, Danko je sklamaním a Kiska chudák

Foto: archív

Trojnásobný premiér a líder HZDS Vladimír Mečiar pri príležitosti svojich 75. narodenín poskytol rozhovor denníku Nový Čas. Ako povedal, oslavy jeho narodením nebudú takmer nijaké, pričom s humorom dodáva, že by si želal iba zdravie, keďže ostatné podľa neho nemá cenu. Posťažoval sa, že mu vyskočila kľúčna kosť, ktorá sa mu voľne pohybuje a nie je to operovateľné.

Vo svojom voľnom čase na dôchodku Mečiar uvažuje o napísaní knihy, kde chce ozrejmiť nepovedané skutočnosti. „Sľúbil som verejnosti, že niektoré veci spracujem ako knihu, podkladov je naozaj veľa. Pôjde o výpoveď očitého svedka o historických udalostiach, pri ktorých nikto iný nebol,“ hovorí bývalý politik, pričom zdôrazňuje, že s nijakým súčasným politikom sa nestretáva a žije odrezaný od sveta.

Expremiér sa vyjadril aj k jeho vyšetrovaniu políciou v súvislosti s trestným činom zneužitia právomocí verejného činiteľa pri udelení amnestií. „Bude 25. výročie založenia štátu, tak ako to oslávime? Niečo treba s tým Mečiarom urobiť. A preto aj zmenili ústavu, a to len preto, že so mnou treba porobiť poriadky. Zmenili zákony, kompetenciu ústavných orgánov, a to len preto, aby si upokojili tú svoju malú márnomyseľnú dušičku a mohli tak zaútočiť. Pokiaľ ide o toto obvinenie, tak je to chrapúnstvo, pretože od začiatku do konca je vymyslené,“ pustil sa do politikov Mečiar.

Vladimír Mečiar odmieta aj akékoľvek spájanie so smrťou Róberta Remiáša: „Prosím vás, týchto chudákov mi dajte preč. Medzi mnou a Remiášom neexistuje nijaká iná súvislosť ako tá, že zomrel v čase mojej vlády. Pani Remiášová pre mňa nie je partner, ona sa dala len na nejaké kampane zneužiť, niečo na tom získala, a tak sa aj správa ďalej.“

Vladimír Mečiar v čase, keď bol predsedom vlády. (Foto: Milan David)
Vladimír Mečiar v čase, keď bol predsedom vlády. (Foto: Milan David)

Ivan Lexa podľa neho v tom čase nezohrával nijakú úlohu a venoval sa iným veciam. Keď za riaditeľovania Vladimíra Mitra Mečiar zistil, že ho SIS sleduje, povedal si, že to musia vziať pod kontrolu a vymenoval Lexu. „A či som s Lexom priateľ? Nikdy som s ním priateľ nebol. Zohral svoju úlohu v histórii, zobral na seba ťažkú zodpovednosť. Tá sa mu vypomstila a zničila mu rodinný život a aj povesť. To všetko za dobré služby štátu,“ pokračuje expremiér. „Celá vec okolo amnestií je úplná hlúposť. Za 25 rokov mi nikto nepovedal ďakujem, teda okrem obyčajných ľudí,“ dodáva Mečiar.

Bývalý politik zhodnotil aj súčasnú koalíciu, pričom o Robertovi Ficovi si myslí, že ho treba vymeniť, pretože politiku už nechápe ako spoločenskú objednávku na riešenie vecí. „Fico vytvoril osobitný režim, ktorý s demokraciou nemá veľa spoločného a má veľa spoločného s osobnou mocou. Je už tak dlho vo funkcii, že ho treba vymeniť. Danko je obrovským sklamaním, prejavuje sa ako narcis a nie ako politik. Kiska je zasa chudák, ktorý do niečoho šliapol a doteraz nevie do čoho,“ spustil Mečiar na súčasných politikov.

„Vôbec nerozumiem tomu, čo Kiska robí. Skrátka sa len tvári pekne. Chodí po školách a vysvetľuje, aké dôležité je bojovať proti extrémizmu, a pritom jeho súkromné lety lietadlom sú zneužitím moci, pretože v tom lietadle sedel on, a ak mu to poradil minister vnútra, tak neznalosť práva neospravedlňuje,“ hovorí Vladimír Mečiar a dopĺňa aj slová na adresu opozície, pričom si myslí, že Slovensko nijakú opozíciu nemá, lebo systém je nastavený tak, aby mohol Fico vládnuť.

„SaS je klub, ktorý len čaká na toľko funkcií, koľko je miest v štáte, a nezáleží im na tom, čo je s ľuďmi. A Obyčajní ľudia? To je len taký živnostník, to je strana s jednou osobou,“ pokračuje expremiér. Bývalý líder HZDS tiež doplnil, že Smer čaká rovnaký osud ako HZDS. „Predseda vlády sa snaží hrať na národnú nôtu, ale je to falošná hra. Z dlhodobého hľadiska Smer Slovensku škodí,“ uzatvára Vladimír Mečiar s tým, že mu je bez politiky oveľa lepšie.

Foto: archív
Foto: archív