Úvod Politika Mečiar sa obáva, že ľudia znova zvolia za prezidenta niekoho ako Kisku 

Mečiar sa obáva, že ľudia znova zvolia za prezidenta niekoho ako Kisku 

Foto: Pavel Kapusta

Hoci najsilnejšia politická strana Smer-SD zatiaľ nezverejnila meno svojho kandidáta na prezidenta Slovenskej republiky, bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar nepredpokladá, že by ktokoľvek zo záujemcov o post hlavy štátu získal v prvom kole volieb viac ako 50 percent.

Pre portál napalete.sk expremiér tiež prezradil, že z aktuálnych prezidentských kandidátov nie je nadšený. Výnimku vidí iba v osobe Štefana Harabina, ak by sa rozhodol zapojiť do volebného zápolenia. “Bol by to ťažký súboj, ale on je muž zákona a dosť tvrdý na to, aby sa vedel presadiť,” povedal Mečiar o exministrovi spravodlivosti a sudcovi Najvyššieho súdu SR.

“Funkcia prezidenta bola v tomto volebnom období do istej miery dehonestovaná a tak je veľa kandidátov presvedčených, že ich priemerné schopnosti stačia na to, aby mohli byť prezidentom,” myslí si Vladimír Mečiar.

Ako dodal, chýba aj sebakritický pohľad kandidátov na to, čo je úlohou prezidenta a ako môžu výkon tejto funkcie ovplyvniť svojimi osobnostnými kvalitami. “Prezidentova úloha nie je iba v rozhodovaní, ale aj v dohadovaní a vyjednávaní zmieru v rámci ústavného systému. Kto to nevie, nebude dobrý prezident.”

Vladimír Mečiar  pripomenul, že niektoré politické strany do prezidentských volieb nominujú nižšie nasadených ľudí, akoby “predjazdcov”, ktorí urobia prieskum nálad ľudí a podľa toho sa potom zariadia v kampani pred parlamentnými voľbami. Tento marketingový prístup strán je podľa Mečiara pochopiteľný, ale nie zodpovedný. “Takto sa len ťažko bude dať vybrať za prezidenta schopného a duchovne silného človeka s autoritou, ktorú ľudia uznajú a príjmu,” poznamenal trojnásobný expremiér pre napalete.sk.

Mečiar má tiež obavy zo sklonu Slovákov, zvoliť toho, kto kandiduje posledný a nepoznajú ho. “Je to ako keď vznikajú politické strany, ktoré predtým nikto nepoznal a potom sa voliči naivne priklonia v ich prospech. To isté sa znovu môže stať v prezidentských voľbách. Toho poznáme, aj toho poznáme, ten je taký, ten je hentaký, ale toho nepoznáme, tak skúsime, možno bude dobrý. Skrátka systém pokus – omyl. To bol aj prípad Andreja Kisku,“ uzavrel Vladimír Mečiar.