Úvod Politika Mečiar spomenul vznik nového politického subjektu

Mečiar spomenul vznik nového politického subjektu

Foto: Pavel Kapusta

Bývalý premiér a predseda HZDS Vladimír Mečiar vystúpil na konferencii „25 rokov a ako ďalej“, ktorá sa uskutočnila v bratislavskom Kine Lumiere. Organizovala ju Iniciatíva 2016 a zameraná bola na 25. výročie vzniku samostatného Slovenska. Jej účelom bolo zhodnotiť, kam sa naša krajina po štvrťstoročí dostala a aké sú východiská a možnosti jej ďalšieho vývoja. Mečiar vystúpil po historikovi Ivanovi Mrvovi, ktorý tvrdí, že skutočnú nezávislosť a samostatnosť si Slovenská republika „užila“ v období 1993 – 1998 a potom sa ocitla v područí nadnárodných kruhov.

Podľa expremiéra sa dnes štát nachádza v katastrofálnom stave vo všetkých oblastiach, ovládnutý neoliberálnym kapitalizmom, ku ktorému neexistuje reálna konzervatívno-národne orientovaná opozícia. Preto vyzýva na vznik silného a jednotného subjektu (strany alebo politického hnutia), ktorý by zjednotil v súčasnosti rozdrobené aktivistické skupiny a ponúkol ucelenú alternatívu pre Slovensko. Jej súčasťou by mala byť priama voľba poslancov (nie politických strán), potravinová sebestačnosť, či reforma školstva, tak aby reflektovalo skutočné potreby hospodárstva.

Nevedno, či Vladimír Mečiar v zákulisí vznik takéhoto hnutia pripravuje alebo sa podieľa na jeho formovaní. Za spomenutie však stojí jedna zo záverečných viet jeho prejavu: „Všetky významné zmeny na Slovensku sa udiali v rokoch, ktoré obsahovali osmičku. O chvíľu máme rok 2018. Nejdeme niečo spolu vyviesť?“