Úvod Politika Mečiar: Treba udržať koalíciu, nie vládu

Mečiar: Treba udržať koalíciu, nie vládu

Foto: Pavel Kapusta

Súčasná politická situácia je podľa bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara ovplyvnená aj tým, že vláda dlhodobo nemá stratégiu. Premiérovi Robertovi Ficovi podľa neho celkom nedochádza vývoj na Slovensku, ani chápanie zodpovednosti každej jeho časti, aj negatívnej.

„Politická zodpovednosť neznamená, že si trestný čin urobil, politická zodpovednosť znamená, že zodpovedáš za to, že vôbec vznikol, za výsledok. Vláda v tej situácii, keď má vnútorné rozpory, rozpory s opozíciou, prezidentom, vyžaduje riešenie,“ povedal bývalý trojnásobný premiér na bratislavskej konferencii Iniciatívy 2016 z cyklu 25 rokov obnovenej štátnosti pod názvom Obrana a bezpečnosť štátu.

Publikum na konferencii. (Foto: Pavel Kapusta)

Vladimír Mečiar nevie, či sa súčasná politická situácia pretaví do predčasných volieb. Rekonštrukcia vlády by mala byť podľa neho rozsiahlejšia, ale neznamená to, že by mala skončiť súčasná koalícia. „Treba udržať koalíciu, nie vládu,“ povedal doslova expremiér. Zároveň skritizoval opozíciu, podľa neho totiž nie je možné robiť demokraciu cez tlačové konferencie.

Mečiar tvrdí, že súčasná politická situácia je výsledkom chýbajúcej stratégie vlády. „Niet stratégie, sú to krátkodobé ciele, programy, od tlačovky po tlačovku, sú to krátkodobé vyhlásenia, čo by sa malo robiť. Je tam tlak na sociálne najslabšie skupiny, úprava základu platu, úprava najnižších dôchodkov, ale nie je to o vyriešení základných problémov, v ktorých Slovensko zaostáva… Veci tu na Slovensku sú prezreté a nemajú riešiteľa. Vláda toto zanedbáva a preto sa ocitá v zmätku, v ktorom je,“ zhrnul.

Vladimír Mečiar: Treba udržať koalíciu, nie vládu