Úvod Spoločnosť Médiá sa poľahky dostávajú do rúk finančných skupín

Médiá sa poľahky dostávajú do rúk finančných skupín

Foto: archív

Zákaz vlastniť na Slovensku dve a viaceré televízie, celoplošné rádiá či kombináciu televízia a denník upravuje od roku 2000 zákon o vysielaní a retransmisii. Jeho úlohou je zabrániť prílišnej koncentrácii médií v jedných rukách. Obísť ho však nie je ťažké. A to v čase, keď sa pojem „oligarchizácia mediálneho trhu“ objavuje čoraz častejšie.

Potrebu úpravy a sfunkčnenia zákazu krížového vlastníctva médií oživili správy o kúpe americkej spoločnosti CME, do ktorej portfólia patria slovenská Markíza, česká televízia NOVA a ďalšie. O CME má mať záujem finančná skupina Penta. Nebolo by to zďaleka jej prvé médium, Penta má dnes v portfóliu široké spektrum titulov.

V rámci vydavateľstva News and Media Holding (NMH), ktoré vlastní, vydáva okrem iného napríklad denník Plus Jeden deň či týždenníky Plus 7 dní a Trend. Vlani oznámili dohodu s vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovensko o kúpe časti portfólia (Život, Nový Čas pre Ženy, Eva, Madam Eva a i.). Denník Nový Čas kúpil podnikateľ Anton Siekel. Ak by Penta, prípadne jej blízka firma získala kontrolu aj nad Markízou, jej pozícia na trhu by bola neotrasiteľná.

Foto: archív

UložiťUložiť