Úvod ZO ZAHRANIČIA Medvedev: Akákoľvek snaha o zásah na Kryme zo strany NATO bude vyhlásením...

Medvedev: Akákoľvek snaha o zásah na Kryme zo strany NATO bude vyhlásením vojny Rusku

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Akýkoľvek zásah súvisiaci so situáciou na polostrove Krym zo strany členského štátu Severoatlantickej aliancie by sa rovnal vyhláseniu vojny Rusku, ktorá by mohla viesť až k tretej svetovej vojne. Vyhlásil to podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v rozhovore pre ruský týždenník Argumenty i fakty.

„Pre nás je Krym súčasťou Ruska, a to navždy. Akákoľvek snaha o zásah na Kryme je vyhlásením vojny proti našej krajine. Ak by toto spravil členský štát NATO, bol by to konflikt s celou alianciou, čo by mohlo vyvolať tretiu svetovú vojnu – totálnu katastrofu,“ povedal Medvedev.

Reagoval na otázku, prečo vstup Ukrajiny do NATO vníma Rusko ako väčšie nebezpečenstvo, ako začlenenie Švédska a Fínska. „Pričlenenie Švédska a Fínska k NATO nás ničím novým neohrozuje. V súčasnosti s nimi nemáme ani neočakávame nijaké teritoriálne spory a ani nie sú na to dôvody. Ak sa budú cítiť lepšie a pokojnejšie v NATO, nech sa páči,“ pokračoval Medvedev.

Zároveň však uviedol, že Rusko sa aj napriek tomu bude pripravovať k zavedeniu odvetných krokov a k posilneniu hraníc s týmito krajinami, čo môže zahŕňať aj rozmiestnenie balistických rakiet typu Iskander „na prahu“ Švédska a Fínska. „Bezjadrový status Baltského mora sa stane minulosťou,“ vyhlásil ruský exprezident.