Úvod ZO ZAHRANIČIA Medvedev: Orbán patrí k najrozumnejším lídrom v EÚ

Medvedev: Orbán patrí k najrozumnejším lídrom v EÚ

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Maďarský premiér Viktor Orbán urobil rozumný krok tým, že odmietol podporiť protiruské sankcie a embargo EÚ na dovoz ruských energonosičov, zverejnil na sociálnej sieti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie a bývalý prezident Dmitrij Medvedev.

„Najrozumnejších lídrov krajín Európskej únie už unavuje mlčky postupovať k priepasti s celým európskym sterilizovaným stádom, ktoré vedie na porážku americký pastier,“ napísal Medvedev. „Uvidíme, čo tento pastier urobí. A, samozrejme, ako sa zachová tá časť stáda, ktorá je pripravená obetovať sa pre to, aby si pastier mohol užívať hojnosť.“

Maďarský premiér označil návrh Európskej komisie na ropné embargo proti Rusku za hospodársku atómovú bombu. „Návrh nových sankcií EÚ proti Rusku by spôsobil ďalšie zaťaženie ekonomicky najslabších vrstiev obyvateľstva bez toho, že by sa únia usilovala zmierniť dôsledky sankcií,“ napísal v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

Viktor Orbán odmietol aj plány na sankcie proti patriarchovi Kirillovi, najvyššiemu predstaviteľovi ruskej pravoslávnej cirkvi. Podľa neho by to bolo v rozpore so slobodou náboženského vyznania.