Úvod ZO ZAHRANIČIA Medvedev: Pokým bude pri moci Zelenskyj, mier nebude. Vojna môže trvať desaťročia

Medvedev: Pokým bude pri moci Zelenskyj, mier nebude. Vojna môže trvať desaťročia

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Vplyvný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Medvedev vyhlásil, že konflikt na Ukrajine môže trvať desaťročia a že mierové rokovania s Ukrajinou nie sú možné, pokým bude pri moci Západom podporovaný prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Tento konflikt bude trvať veľmi dlho. Možno desaťročia. Toto je nová realita,“ vyhlásil podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie a bývalý prezident Medvedev, ktorého citovali ruské spravodajské agentúry.

Podľa neho Rusko neverí v nijaké prímerie so súčasnými predstaviteľmi Kyjeva, pretože konflikt by po čase prepukol znova. Preto podľa neho musí byť zničená samotná podstata súčasnej ukrajinskej vlády.

Rokovania so „šašom Zelenským“ nie sú možné, dodal Medvedev. „Všetko sa vždy končí rokovaniami a to je neodvratné. Ale kým sú títo ľudia pri moci, situácia sa pre Rusko ohľadne rokovaní nemení,“ uviedol.

Ruský exprezident tiež varoval, že Západ vážne podceňuje riziko jadrovej vojny v súvislosti s Ukrajinou. Upozornil, že ak by Ukrajina dostala jadrové zbrane, Rusko podnikne preventívny úder.

Ruská federácia, ktorá má najväčší jadrový arzenál na svete, opakovane obvinila západné krajiny, že vedú na Ukrajine zástupnú vojnu s Ruskom, a tá sa môže rozrásť na oveľa väčší konflikt.

Umožniť Ukrajine vlastniť jadrové zbrane by znamelo, „že k nim doletí raketa s jadrovou náložou,” povedal Medvedev. „Anglosasi si toto neuvedomujú a sú presvedčení, že k tomu nepríde. Za určitých okolností príde,” citovali ho spravodajské agentúry.